Právní kontroverze: Reflexe současného exekučního systému v Česku s Martinem Štikou

Další epizoda podcastu "Právní Kontroverze" s Petrem Aghou a hostem exekutorem Martinem Štikou otevírá debatu o současném exekučním systému v Česku a jeho možných reformách.

Výzkumný pracovník na Ústavu státu a práva AV ČR, spolupracující redaktor

Institut exekutorů a otázka jejich role ve společnosti otevírá diskuzi o morálních a etických aspektech vymáhání pohledávek. Debata ve společnosti se dělí na to, zda je jejich existence nezbytná pro efektivní spravedlnost, nebo zda skýtá prostor pro potenciální zneužívání dlužníků ve prospěch soukromých zájmů. Klíčové téma tohoto podcastu je, zda probíhající legislativní změny v exekučním právu přinášejí pozitivní či negativní vliv na efektivitu práce soudních exekutorů.  Řešíme, zda by mělo být oddlužení chápáno jako individuální záležitost nebo jako společenský problém vyžadující systematický přístup. Věnujeme pozornost i otázce finanční gramotnosti a zdůrazňujeme potřebu kritického zkoumání celého systému. To také vede k úvahám o věřitelích a jejich odpovědnosti za transparentnost a férovost ve finančních transakcích. Je třeba zkoumat široké spektrum faktorů, od jednotlivců uzavírajících smlouvy s nekalými praktikami až po firmy, které vytvářejí rizikové obchodní modely. Dále se zamýšlíme nad dopadem mnohačetných exekucí na legální příjmy jednotlivců a na sociální systém státu.

V závěru diskutujeme o možnostech elektronizace a digitalizace exekutorské profese. Moderní technologie by mohly posílit efektivitu vymáhání pohledávek a předejít zbytečným exekucím. Zvláštní pozornost věnujeme potenciálním výhodám provádění majetkového screeningu pro komerční subjekty.

Podcast naleznete i na našich kanálech na Youtube  a na Spotify 

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články