lidská práva

Zamyšlení nad aktuálními změnami slovenské a polské právní úpravy interrupcí

Zamyšlení nad aktuálními změnami slovenské a polské právní úpravy interrupcí

Interrupce, které jsou v rozporu se svoji podstatou často označovány jako umělá přerušení těhotenství, byly vždy významným etickým a právním problémem. Bez ohledu na existenci více vzájemně vyhrocených přístupů můžeme nicméně v rámci historického vývoje pozorovat spíše tendence k jejich postupné liberalizaci.

ESLP: ČR porušila práva odsouzeného vraha Roberta Tempela

ESLP: ČR porušila práva odsouzeného vraha Roberta Tempela

Štrasburk 25. června (ČTK) - Česká republika porušila práva Roberta Tempela, který byl za dvojnásobnou vraždu odsouzen na doživotí. Konstatoval to dnes Evropský soud pro lidská práva (ESLP), který vyhověl Tempelově stížnosti podané v roce 2012. Soud v dnešním verdiktu uvedl, že Česko upřelo Tempelovi právo na spravedlivý proces a že proces nebyl dokončen v přiměřené lhůtě. Český stát má proto Tempelovi vyplatit odškodné v součtu zhruba 13.000 eur (zhruba 350.000 korun). Tempelův advokát Jakub Kříž uvedl, že jeho klient se nyní může obrátit na český Ústavní soud a navrhnout obnovu svého řízení. To ČTK potvrdilo i ministerstvo spravedlnosti.

ČTK
Epidemie a právní stát - další rizikový pacient?

Epidemie a právní stát - další rizikový pacient?

Poslední dny měsíce března byly plné zásadních informací nejen pro boj s koronavirem, ale i pro dobu po něm. U nás ve verzi budoucího možného, v Maďarsku v realitě pátého roku nouzového stavu původně vyhlášeného pro velký příliv migrantů. Nynější epidemie pak byla důvodem pro předání prakticky absolutní moci do rukou vlády a jejího předsedy.

Nouzový stav a jeho právní režim

Nouzový stav a jeho právní režim

Vláda vyhlásila nouzový stav na území celého státu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronavirového onemocnění COVID-19 na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., a to s účinností od 12. března 2020 od 14:00 na dobu 30 dnů.

Kolektiv autorů
Ötzi, Irský obr a další ve světle práva: právní povaha a standard důstojného zacházení se zemřelým lidským tělem

Ötzi, Irský obr a další ve světle práva: právní povaha a standard důstojného zacházení se zemřelým lidským tělem

Problematika právní povahy zemřelého lidského těla a přípustného zacházení s ním se dotýká některých základních otázek lidské existence, mravnosti a práva. Přesto není zcela najisto postaveno, za jakých okolností může být lidské tělo považováno za věc a jaké zacházení s ním je v rozporu s právem.

Naděje pro Libyi – Žalobkyně ICC informuje o krocích souvisejících s potrestáním zločinců porušujících lidská práva

Naděje pro Libyi – Žalobkyně ICC informuje o krocích souvisejících s potrestáním zločinců porušujících lidská práva

Dne 2. listopadu byla v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů („RB OSN“) představena 16. zpráva úřadu žalobkyně Mezinárodního trestního soudu („ICC“) k situaci v Libyi.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu