Akademici mohou pomáhat Úřadu vlády se strategiemi i zákony

Praha 24. února (ČTK) - Digitální agenda je oblastí, ve které by v blízké budoucnosti mohli podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše začít radit Úřadu vlády vědci na základě dnes podepsaného memoranda o spolupráci. Dokument uzavřený mezi Akademií věd a Úřadem vlády umožní vědeckým kapacitám podílet se na strategických materiálech Strakovy akademie, dávat by akademici mohli i písemná expertní stanoviska k návrhům zákonů. Digitalizace je podle Drahoše tématem, které je třeba začít zpracovávat s dostatečným předstihem. "Rizika a výzvy posunu digitalizace, robotizace, automatizace, to jsou všechno věci, které dopadnou na společnost velmi silně, a myslíme si, že bychom co nejdříve měli začít ve spolupráci s Úřadem vlády tyto věci debatovat," řekl Drahoš novinářům po podpisu dokumentu.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Za dobré východisko k odborným posouzením vládní agendy považuje dva roky fungující strategii Akademie věd pro 21. století, která má motto špičkový výzkum ve veřejném zájmu. "Jsou tam interdisciplinární programy, řada z nich by mohla posloužit jako velmi dobrá východiska pro expertní stanoviska pro vládu," uvedl Drahoš. Připomenul, že Akademie je státní institucí a spolupracuje formou seminářů pro zákonodárce i s Poslaneckou sněmovnou a Senátem.

O spolupráci jednal Drahoš s šéfem Úřadu vlády Pavlem Dvořákem. Podpisu pak přihlížel i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S předsedou akademie, o kterém se spekuluje jako o možném kandidátovi pro blížící se prezidentské volby, pak krátce hovořil o své plánované účasti na akademickém sněmu 21. března. "Je to jubilejní 50. sněm Akademie věd a je to můj poslední sněm ve funkci předsedy AV ČR, po té převezme funkci paní profesorka Eva Zažímalová... tak jsem rád, že pan premiér přijde," řekl Drahoš ČTK.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články