Bělobrádek plánuje personální změny ve vládní vědecké radě

Praha 8. února (ČTK) - Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) plánuje personální změny v Radě pro vědu, výzkum a inovace (RVVI), která je poradním orgánem vlády.

Foto: Redakce

Někteří členové působí podle vicepremiéra v radě dlouho a musí se prověřit, zda je to v souladu se statutem. Už loni vědecká obec kritizovala, že tři členové RVVI byli do svých funkcí jmenováni v rozporu se zákonem. Podle právního posudku nebyla prý dodržena čtyřletá zákonná přestávka mezi funkčními obdobími členů rady.

"Bezpochyby dojde ke změnám, je to logické. Máme tam čtyřleté období a nesmí tam (členové) být víc než dvakrát. Nejdřív se chci se všemi sejít, akutně to ale nehoří. Jednání probíhají," řekl ČTK Bělobrádek, který je zároveň předsedou rady.

Na rozpor ve jmenování už loni úřednickou vládu upozornily Akademická i Vědecká rada Akademie věd ČR. Podnětem rad se zabýval Ústav státu a práva AV ČR, který na základě právního rozboru vypracoval posudek. Podle něj nebyla dodržena čtyřletá zákonná přestávka mezi funkčními obdobími členů rady, a to konkrétně u první místopředsedkyně RVVI Miroslavy Kopicové, místopředsedy Petra Fialy (ODS) a člena rady Zbyňka Frolíka. Fiala a Frolík nyní vykonávají třetí funkční období, Kopicová už páté.

Loni v září také někteří odborníci upozornili, že vládní výzkumná rada v poslední době nedostatečně plnila svou funkci, nerozhodovala dobře o rozpočtu a její členové často hájili jen zájmy svých organizací. V radě se prý nedařilo nic dostatečně prosadit. Zástupci rady to tehdy odmítli.

Rada nedávno dokončila návrh zákona, který umožní vznik nové výzkumné nadace. Ta by měla podporovat až deset špičkových tuzemských vědeckých týmů. Bělobrádek se s novým projektem prý seznamuje. Jeho hlavním autorem je uznávaný profesor Rudolf Haňka, který i nadále podle zjištění ČTK zůstane hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články