Boj s kyberkriminalitou v EU: klíčové je zajištění důkazů a společný další postup, řekl Robert Pelikán

Trestní justice v oblasti kyberkriminality byla hlavním tématem justiční části Rady Evropské unie pro spravedlnost a vnitřní záležitosti. Českou delegaci na včerejším jednání v Amsterodamu vedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministři se shodli, že hlavním problémem trestní justice v oblasti kyberkriminality zůstává účinné získávání, předávání a přijímání elektronických důkazů v trestním řízení, na základě kterých může dojít k odsouzení pachatele. Potíže vyplývají ze skutečnosti, že kyberprostor přesahuje hranice států. Orgány činné v trestním řízení jsou, na rozdíl od zločinců, svázány pravidly a hranicemi. Stávající instrumenty mezinárodní justiční spolupráce poskytují užitečný právní základ a je třeba dále pracovat na jejich efektivní implementaci, ale bohužel nejsou vždy dostačující. Proto je třeba hledat i alternativní varianty.

V tomto ohledu byla diskutována především otázka, jak se vyrovnat s problémem rozporuplných národních a mezinárodních předpisů, které mohou vytvářet překážku pro poskytování údajů, jimiž soukromí poskytovatelé internetových služeb disponují.

Ministr Robert Pelikán v této souvislosti zdůraznil: „Potřebujeme společný přístup, měli bychom obnovit diskuse ke společnému právnímu rámci uchovávání osobních údajů a rovněž by bylo užitečné řešit i některé praktické otázky – jako např. vytvoření technických standardů pro konkrétní způsoby zajištění důkazů či společnou terminologii pro totožné postupy“. Ministři rovněž apelovali na posílení spolupráce s klíčovými partnery mimo EU – zejména USA, neboť v nich působí významní globální hráči v této oblasti (Facebook, Google a další). 

Zvláště velký důraz byl kladen na pokračující dialog se soukromými poskytovateli internetových služeb. Jak k tomu uvedla komisařka Věra Jourová: „Jsou součástí problému, musí být tedy i součástí řešení“.

Vedle hlavního tématu ministři v rámci pracovního oběda diskutovali rovněž jak zefektivnit spolupráci při zajišťování forenzních důkazů v rámci evropského prostoru. Evropská komise také představila čerstvě předložené návrhy týkající se rozšíření stávajícího Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS).

Návrh týkající se ECRIS by měl rozšířit rozsah informací o odsouzeních pachatelů trestné činnosti vyměňovaných mezi členskými státy o údaje o státních příslušnících třetích států. „Již nyní lze sice tyto informace zjišťovat, ale v praxi se to příliš nevyužívá, jelikož obvykle není známo, ve kterém členském státě došlo k odsouzení, proto je nutné se obracet v podstatě na všechny ostatní členské státy.  Takový postup je samozřejmě administrativně velmi náročný. K této iniciativě se tedy stavíme předběžně pozitivně, i když samozřejmě bude nezbytné to podrobněji ještě prodiskutovat na vnitrostátní úrovni,“ uvedl k tomu ministr Pelikán. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu