Bývalý bruntálský exekutor dostal opět šest let za zpronevěru

Ostrava 29. května (ČTK) - Na šest let dnes poslal Krajský soud v Ostravě do vězení bývalého bruntálského exekutora Čeňka Bělastu. Podle rozsudku v letech 2005 až 2013 zpronevěřil svým klientům víc než sedm milionů korun. Stejný trest si obžalovaný vyslechl už v roce 2017. Odvolal se a Vrchní soud v Olomouci případ vrátil do Ostravy. ČTK o rozsudku informovala mluvčí Krajského soudu v Ostravě Karin Kantorová.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

"Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro podání odvolání," uvedla mluvčí.

Muž obvinění u soudu odmítal. Tvrdil, že o tolik peněz se nikdy obohatit nemohl. Část viny sváděl na své podřízené, kteří za chod úřadu také nesli odpovědnost. Předseda senátu řekl, že obžalovaný ztratil soudnost. Exekutorský úřad vedl podle soudce jako firmu, k vymoženým penězům se choval jako k vlastním. Platil z nich například kapesné dcery i výplaty zaměstnancům.

Postupně ale Bělastovi peníze začaly docházet a úřad se topil v dluzích. Obžalovaný to podle obžaloby řešil úvěry. "Peníze dával na jednu hromadu. Odmítal výhrady zaměstnanců, kteří jej na problémové hospodaření upozorňovali," uvedl soudce. Nakonec to byli právě zaměstnanci, kteří kontaktovali policii. Podle rozsudku Bělasta jako jediný rozhodoval, komu a kdy peníze vyplatí. Dva miliony získané například z prodeje nemovitosti bance neposlal nikdy. Na platební příkaz, který jeho zaměstnanci připravili, jen napsal, že ho mají odložit na neurčito. "Věděl, že na účtu už peníze nemá," řekl předseda senátu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články