Česko během volebního roku zaostalo v přebírání pravidel EU

Praha 9. dubna (ČTK) - Česko během loňského volebního roku zaostalo v přejímání unijních předpisů do vnitrostátního práva. Spadlo kvůli tomu na 21. místo žebříčku evropské sedmadvacítky. Podle hodnocení ke konci loňského října to představovalo nepřevzatých 17 směrnic EU. Hlavním důvodem zpoždění je ale podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) to, že Sněmovna někdy zákony zavádějící unijní směrnice odsouvá.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

"Třeba v Rakousku nebo Německu je to měsíc nebo dva měsíce, než je věc projednána parlamentem, u nás rok i dva," uvedl ministr k délce projednávání unijních zákonů při nedávném posuzování zprávy Senátem. Pelikán si posteskl, že dolní komora zatím vládě nevyhověla v tomu, aby si na projednávání unijních norem vyhradila během schůze "transpoziční okénko".

Ministr také uvedl, že vláda zavedla povinnost prosazovat při vyjednávání nařízení a směrnic dostatečně dlouhé lhůty pro jejich zapracování do právních řádů členských zemí. Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) ocenil, že vláda přijala také omezení takzvaného gold-platingu, tedy praxe pozlacování, kdy ministerstva chtějí někdy v zákonech zavést tvrdší pravidla, než jaká požaduje EU. "Často to znamená, že na EU házíme věci, které doma z nějakého důvodu nejsou populární," poznamenal Hampl.

Mezi chybějící normy patřily mimo jiné zákony o silničním provozu, o finanční kontrole ve veřejné správě nebo o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, který má aplikovat evropský vyšetřovací příkaz v trestních věcech. Na schválení Senátem čeká novela daňového řádu, která má umožnit přístup daňových orgánů k informacím pro boj proti praní peněz.

Během letošního května by vláda měla podle unijních závazků v Parlamentu prosadit například zákon o zpracování osobních údajů (GDPR), který je na programu aktuální dubnové schůze Sněmovny. Na projednání čeká také zákon o distribuci pojištění nebo novely o léčivech a o pobytu cizinců.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články