"Třeba v Rakousku nebo Německu je to měsíc nebo dva měsíce, než je věc projednána parlamentem, u nás rok i dva," uvedl ministr k délce projednávání unijních zákonů při nedávném posuzování zprávy Senátem. Pelikán si posteskl, že dolní komora zatím vládě nevyhověla v tomu, aby si na projednávání unijních norem vyhradila během schůze "transpoziční okénko".
Ministr také uvedl, že vláda zavedla povinnost prosazovat při vyjednávání nařízení a směrnic dostatečně dlouhé lhůty pro jejich zapracování do právních řádů členských zemí. Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) ocenil, že vláda přijala také omezení takzvaného gold-platingu, tedy praxe pozlacování, kdy ministerstva chtějí někdy v zákonech zavést tvrdší pravidla, než jaká požaduje EU. "Často to znamená, že na EU házíme věci, které doma z nějakého důvodu nejsou populární," poznamenal Hampl.
Mezi chybějící normy patřily mimo jiné zákony o silničním provozu, o finanční kontrole ve veřejné správě nebo o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, který má aplikovat evropský vyšetřovací příkaz v trestních věcech. Na schválení Senátem čeká novela daňového řádu, která má umožnit přístup daňových orgánů k informacím pro boj proti praní peněz.
Během letošního května by vláda měla podle unijních závazků v Parlamentu prosadit například zákon o zpracování osobních údajů (GDPR), který je na programu aktuální dubnové schůze Sněmovny. Na projednání čeká také zákon o distribuci pojištění nebo novely o léčivech a o pobytu cizinců.
Diskuze k článku ()