Česko příští rok navštíví mise kontrolního výboru europarlamentu

Štrasburk 18. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Zástupci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) budou počátkem příštího roku v Česku zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z Evropské unie. Europoslance bude zřejmě zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která ČR dostala v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru. Nová mise výboru CONT je podle informací ČTK nyní předběžně plánovaná na konec února.

ČTK Česká tisková kancelář

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který je členem výboru, bude hlavním cílem cesty europoslanců ochrana finančních zájmů EU. "Bude tedy zaměřena na kontrolu celého managementu evropských fondů v souvislosti se střetem zájmů (českého premiéra) Andreje Babiše," napsal europoslanec dnes na twitteru.

Okolnosti čerpání peněz z evropských fondů v ČR se v posledních dnech probíraly nejen na zasedání CONT, ale také přímo na plénu europarlamentu, a to v souvislosti s auditem dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Podle předsedkyně kontrolního výboru Moniky Hohlmeierové dokončený audit Evropské komise prokázal střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Předseda české vlády nicméně zdůrazňuje, že se při převádění svého majetku do svěřenských fondů přesně řídil českými zákony a odmítá, že by byl v konfliktu zájmů.

Na možný střet zájmů v souvislosti s Babišem přitom europoslanci upozorňovali právě už ve zprávě z roku 2014, kdy dnešní premiér ještě stál v čele ministerstva financí. Po návštěvě tehdy přišli s řadou doporučení a nyní by měli prověřovat, jak se s nimi české úřady v mezidobí vypořádaly.

"Z odůvodnění poslanecké mise do ČR vyplývá, že tato cesta má zmapovat, jak se podařilo českým úřadům zareagovat na doporučení výboru, která tvořila závěr podobné mise do ČR v roce 2014," sdělila ČTK místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO). O podrobném programu cesty se podle ní teprve bude jednat.

Podle dnešního interního oznámení CONT nicméně návrh programu obsahuje návštěvu Státního zemědělského a intervenčního fondu či jednání na ministerstvu pro místní rozvoj i na nejvyšším státním zastupitelství. Pro uspořádání mise se údajně vyslovili poslanci Evropské lidové strany i zástupci evropských sociálních demokratů a zelených, přičemž přibližný termín je 26. až 28. února.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři