Dotace na sociální služby by mohly být tříleté, navrhuje MPSV

Praha 11. června (ČTK) - Dotace na sociální služby by se v budoucnu mohly poskytovat na tři roky, ne jen na jeden rok jako dosud. Mohly by patřit mezi takzvané mandatorní výdaje. Jejich vyplacení by tedy zaručoval zákon, dnes na ně není nárok. Podle prvního návrhu ministerstva práce by to mohla obsahovat novela o sociálních službách. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle informací ČTK by zákon mohl také stanovit, jak velký podíl financí by na sociální služby měly poskytovat kraje, obce a stát.

ČTK Česká tisková kancelář

Vedení ministerstva dnes body, které by novela měla obsahovat, představilo zástupcům krajů. "Jsou to návrhy ministerstva práce. Začínáme diskusi, nepřicházíme s hotovou novelou," zdůraznila Maláčová. Už dřív uvedla, že by výsledný návrh novely chtěla dát vládě na podzim.

Dotace na sociální služby poskytovatelům péče rozdělují kraje. Dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Každoročně si stěžují na nedostatek prostředků a žádají o doplacení. K dispozici letos měly 15,12 miliardy, provozovatelé přitom žádali o 20,38 miliardy korun. Vláda navíc pak ještě rozhodla o zvýšení platů a zvláštních příplatků. Po vyjednávání regionům pošle dodatečně miliardu.

Podle informací ČTK ministerstvo navrhuje pevný podíl státu, krajů a obcí na financování. Stát by mohl podle prvního návrhu poskytovat 85 procent peněz, kraje deset procent a obce zbývajících pět procent. Čísla se mohou ale ještě měnit při jednáních, novela je nakonec ani obsahovat nemusí. Ministryně se o stanovení povinného podílu nezmínila.

"Přicházíme s návrhem víceletého financování. Tříletého. Chceme, aby výdaje byly mandatorním výdajem. Chceme ale také do systému zapracovat brzdu, aby nevznikaly nové a nové služby, které jsou pak neufinancovatelné," řekla Maláčová. Se zástupci krajů, obcí, neziskových organizací a klientů se chce shodnout na potřebné síti služeb. Podmínkou financování by mělo být dodržování standardů kvality.

Kraje chystané změny financování vítají. "Pozitivně vnímáme, že by bylo víceleté financování a konečně tady bylo systémové řešení a kraje by několik let dopředu věděly, kolik finančních prostředků dostanou," řekla šéfka Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři