Úřad EUIPO obdržel miliontou přihlášku v roce 2011 a od té doby zájem o ochrannou známku EU rostl. Loni obdržel 152.488 přihlášek, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 4,16 procenta více. Téměř všichni (99 procent) přihlašovatelé podávají přihlášku elektronicky.
"Obdržení dvoumilionté přihlášky svědčí o dynamickém přístupu podniků v EU, a to nejen velkých, ale i malých, které u úřadu EUIPO podaly přibližně 70 procent všech přihlášek," uvedl výkonný ředitel úřadu EUIPO Christian Archambeau.
On-line přihláška ochranné známky EU na úřadu EUIPO stojí podle údajů na webu úřadu 850 eur (v přepočtu aktuálním kurzem 21.675 Kč). Přihláška se podává v jednom jazyce. Jakmile je ochranná známka zapsána, propůjčuje majiteli výhradní právo na ochranu ve všech stávajících i budoucích členských státech EU po dobu deseti let a platnost lze neomezeně obnovovat. Známka poskytuje ochranu na trhu s téměř 500 miliony spotřebiteli.
Podle informací českého Úřadu průmyslového vlastnictví ve výroční zprávě loni podalo přihlášku ochranné známky EU 1262 firem z Česka, nejvíc za posledních deset let. Roční počet českých přihlašovatelů poprvé překročil tisícovku v roce 2016. Nejvíce přihlášek posílají německé firmy, loni šlo o 22.039 firem. Na druhém místě byly USA se 17.375 přihlašovateli a na třetím Čína s 13.467.
Úřad EUIPO byl zřízen před 25 lety ve španělském Alicante jako decentralizovaná agentura EU a postupně se stal agenturou EU s celosvětovým dosahem. Spravuje zápisy ochranných známek EU a zapsaných průmyslových vzorů, které zajišťují ochranu duševního vlastnictví ve všech členských státech EU. Zaměstnává zhruba tisícovku lidí, kteří provádějí průzkum přihlášek ochranných známek a průmyslových vzorů ve 23 jazycích EU. Úřad EUIPO spolupracuje s vnitrostátními a regionálními úřady EU pro duševní vlastnictví.
Diskuze k článku ()