EK bude analyzovat návrhy polského prezidenta k reformě soudů

Brusel 25. září (zpravodaj ČTK) - Evropská komise pečlivě posoudí návrhy změn polských zákonů o soudech, které dnes představil polský prezident Andrzej Duda. Novinářům to po dnešním jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku řekl první místopředseda komise Frans Timmermans. Ministry dnes informoval o vývoji dialogu, který komise už řadu měsíců a zatím nepříliš úspěšně vede s Varšavou kvůli stavu právního státu v Polsku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Polský prezident dnes představil své návrhy reforem zákonů týkajících se soudů v Polsku. Před dvěma měsíci popudil polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), když po hromadných protestech v zemi a kritice z Bruselu i z Washingtonu vetoval dva ze tří sporných zákonů o soudních reformách - o nejvyšším soudu a o soudní radě.

Timmermans řekl, že k novinkám, které Duda navrhl, se komise vyjádří, až je zanalyzuje. "Ale kromě těchto dvou návrhů jsou ještě další obavy, které máme," prohlásil místopředseda komise po jednání se zástupci členských zemí.

Komise nakonec na dnešní ministerskou radu nepřišla s návrhem, aby státy formálně a potřebnou čtyřpětinovou většinou rozhodly, že v Polsku hrozí jasné riziko porušování základních hodnot, na kterých EU stojí. To by byl první krok k teoretické možnosti zbavení Polska hlasovacích práv v Radě EU. Takový vývoj je ale nepravděpodobný, hlasovat se totiž o této věci musí jednomyslně a Maďarsko dalo jasně najevo, že podobný postup vůči Varšavě nepodpoří.

Timmermans dnes jen státy informoval o doporučeních, která komise do Varšavy kvůli obavám o stav právního státu poslala a o polských odpovědích na ně. Novinářům řekl, že jej potěšil postoj Varšavy, která podle něj oznámila, že si dialog s Evropskou komisí přeje.

Místopředseda komise doufá, že se s odpovědnými polskými ministry bude moci brzy setkat v Bruselu či ve Varšavě. "Každý u stolu dnes řekl, že právní stát není možnost, ale povinnost, že to je základ evropské spolupráce," poznamenal Timmermans. Ocenil "širokou podporu", kterou dnes země vyjádřily snaze najít v dialogu s Polskem řešení problému.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře podporuje také Praha dialog mezi komisí a Polskem. Přílišný tlak na Varšavu by podle něj mohl být kontraproduktivní. "Cílem není vytvářet tlak jako takový, ale to, aby došlo ke změnám, které jsou uvnitř civilizačního evropského rámce," podotkl Chmelař.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články