EK chce sjednat obchodní dohodu s USA během příštího roku

Brusel 4. srpna (ČTK) - Evropští vyjednávači by chtěli sjednat dohodu o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy (TTIP) v příštím roce. Uvedla to dnes evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová a označila tento výhled za "optimistický scénář". Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Česká tisková kancelář

"Uděláme všechno, co bude v našich silách, abychom se pokusili o dokončení dohody během roku 2016. Je to sice optimistický scénář, ale je možné to zvládnout," řekla komisařka novinářům.

Vyjednávači obou stran se setkali k poslednímu kolu jednání minulý měsíc. Malmströmová podle agentury Reuters uvedla, že v září se sejde ve Washingtonu s obchodním zmocněncem USA Michaelem Fromanem, aby připravili další jednání, která se mají uskutečnit v říjnu a pak v prosinci.

Evropský parlament poskytl v červenci Evropské komisi mandát k pokračování rozhovorů o TTIP. Podařilo se mu dojednat kompromis ohledně sporného bodu týkajícího se ochrany investic a takzvaných investorských arbitráží (ISDS), které řeší případné obchodní spory mezi investory a státy.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Dohoda však má i své kritiky, kteří tvrdí, že Evropa bude muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí a sociální výdobytky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu