Ekologové kritizují vládu kvůli odpadovému zákonu i recyklaci

Praha 23. června (ČTK) - Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. Návrh navíc nedostatečně podporuje recyklaci a prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací a Výboru pro životní prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je ale nový zákon naopak klíčem ke zvýšení recyklace a občany k třídění motivuje. Příští týden uplyne první rok od jmenování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).

ČTK Česká tisková kancelář

"Prodloužení doby skládkování o šest let zvýší množství skládkovaných odpadů o asi šest milionů tun oproti nynějším plánům," uvedli zástupci Hnutí Duha. Podle poslankyně Dany Balcarové (Piráti) návrh také podporuje spalování odpadu. "Skrývá se pod pojmem energetické využití odpadů. Smysluplné by bylo nastavení cirkulární ekonomiky, což se z návrhu zákona vytrácí," řekla ČTK.

Podle kritiků zákon podporuje vyšší třídění, jak vláda slíbila, ale ne skutečnou recyklaci. Chybí v něm, jak tvrdí ekologové, zvýšení využití výrobků z recyklátů, zdražení primárních surovin a neřeší minimalizaci odpadu.

"Česko potřebuje nový zákon, ale pouze takový, který dokáže zajistit splnění nových evropských cílů. Mimo jiné tedy takový, který zajistí, že za 15 let dokážeme přesunout zhruba 1,43 milionu tun komunálních odpadů ze skládek a spaloven do recyklace. Aktuální návrh zákona k tomu však zatím nevede," řekl výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Podle evropských směrnic by se do roku 2035 měla recyklace komunálních odpadů navýšit na 65 procent z nynějších 38 procent a skládkování omezit na deset procent.

V připomínkovém řízení k návrhu odpadového zákona se sešlo více než 3000 podnětů. V dubnu byl ministru Brabcovi zaslán otevřený dopis od zástupců svazů, asociací zaměstnavatelů, obcí a měst, ve kterém zákon kritizovali kvůli komplikovanosti a nedostatečné podpory recyklace. "Připomínkové řízení nás nijak zvlášť nepřekvapilo, zákon jsme dlouho předjednávali hlavně s obcemi, které jsou pro nás klíčovým partnerem. Zákon brzy předložíme do vlády," řekl ČTK Brabec. Do konce letošního roku chce ministerstvo také nabídnout dotace z evropských fondů pro obce na vybavení odpadové infrastruktury, aby se mohly co nejrychleji přizpůsobit nové legislativě.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři