Dolní komora tak znovu prosadila svou původní verzi, podle níž mají právní předpisy kvůli větší přehlednosti nabývat účinnosti vždy od začátku ledna, nebo od počátku července. Výjimku mají mít zákony v případech naléhavého obecného zájmu.
Součástí každého návrhu nového zákona má být seznam povinností, které by přinesl. Seznam ve formě tabulky má obsahoval i přehled sankcí hrozících při jejich neplnění a přehled rušených povinností. Cílem je, aby se lidé včetně třeba podnikatelů snadněji orientovali v právních předpisech.
Přehled povinností by podle předsedy senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD) představoval zátěž zejména pro právníky státní správy a nebude na rozdíl od zákona závazný. Lidem a firmám by se tak mohlo stát, že by u soudu případný spor prohráli jen kvůli tomu, že by se řídili jen povinnostmi podle jejich přehledu, ne podle zákona, uvedl Dienstbier.
Senátorům se nelíbilo hlavně to, že Sněmovna z novely vypustila úpravu volebních zákonů i pravidel projednávání zákonů v Senátu. Důvodem byla obava ministerstva vnitra, že by Senát v takovém případě mohl projednávání novely neúměrně zbrzdit. Podle Dienstbiera by pak ale novela byla neúplná a nesmyslná. Není příliš systémové vše projednávat elektronicky, pouze v Senátu v písemné podobě, uvedl Dienstbier.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek namítl, že Senát si může pravidla jednání elektronickému přizpůsobit během zkušebního režimu.
Elektronická Sbírka zákonů má zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Nyní zaváděné změny mají usnadnit a zlepšit přípravu zákonů.
Diskuze k článku ()