EP schválil návrh směrnice o zbraních, Česko oponuje

Štrasburk/Praha 14. března (ČTK) - Evropský parlament schválil zpřísnění kontroly nad střelnými zbraněmi, proti čemuž se v Česku vzedmula vlna odporu. Ministerstvo obrany již slíbilo, že začne pracovat na návrhu, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá zpřísněná unijní směrnice. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že problémem se už zabývá jeho úřad. Resort podle něj pracuje na komplexním legislativním řešení i textu žaloby proti směrnici. Také další strany opatření EU kritizují, i když se podle nich podařilo vyřadit některá vadná ustanovení.

Česká tisková kancelář
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Nová směrnice kromě společných pravidel pro označování a uchovávání zbraní, anebo propojení databází v členských státech o odmítnutých žádostech o zbrojní průkaz zakáže nabývat některé samonabíjecí, tedy poloautomatické zbraně, odvozené od armádních typů automatických zbraní (pušky se zásobníkem na více než deset nábojů, pistole se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé zbraně se sklopnou či teleskopickou pažbou). Podporovatelé dokument vyzdvihují jako důležitý prostředek, který pomůže zatlačit teroristy, ale odpůrci oponují, že teroristé využívají hlavně nelegálně držené zbraně.

Pro přijetí směrnice hlasovala drtivá většina europoslanců, a to 491 z 697 přítomných, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

Europoslankyně Dita Charanzová z ANO označila přijetí dokumentu za "promarněnou šanci", domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek - po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.

Ministerstvo vnitra nyní zpracuje analýzu směrnice, aby zhodnotilo, zda nejde o nepřístojné zasahování do věcí členského státu, řekl šéf sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa z ČSSD. Ministr obrany Martin Stropnický z ANO ocenil, že se povedlo odstranit některé "nesmysly", například opatření ohledně zbraní na paintball. Přesto na ministerstvu vznikne pracovní tým, který se bude zabývat tím, jak reagovat.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL řekl, že si musí nejprve podrobně projít, v jaké verzi předpis prošel. Jako držitel zbrojního průkazu si ale myslí, že česká vnitrostátní legislativa je dostatečná. Podle poslankyně za ODS Jany Černochové je směrnice nepřijatelná. Podobný názor projevil poslanec Úsvitu Martin Lank.

Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota doufá, že se podaří pro směrnici vyjednat národní výjimku, aby se v českém právu nemusela aplikovat. Mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex David Karásek tvrdí, že zpřísnění bude mít dopady na obranyschopnost země.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články