Europoslanci řešili plánované zrušení roamingu v Evropské unii

Štrasburk 5. října (zvláštní zpravodajka ČTK) - Europoslanci v úterý večer debatovali o plánovaném zrušení roamingu v Evropské unii. Nový předpis by měl podle nich mimo jiné posílit ochranu osobních údajů a soukromí spotřebitelů. Jak v této souvislosti rovněž zdůraznila česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), navrhovaná opatření nesmí vést k dodatečným příplatkům.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Při schvalování principu Roam like at Home (mobilní služby za ceny stejné jako v domovské zemi), který byl součástí telekomunikačního balíčku přijatého Evropským parlamentem v říjnu 2015 europarlament a Evropská rada požádaly Evropskou komisi o podpůrná opatření, která uvedou princip do praxe. Mezi tato opatření patřil mechanismus "přiměřeného využívání", který zabrání zneužívání systému a měl by operátory chránit před zneužíváním nebo neobvyklým využíváním roamingových služeb, jako například systematické přeprodávání levných SIM karet ke stálému používání v jiných zemích.

Podle Sehnalové vyvolává nový předpis stále řadu otázek. „Účtování různých roamingových poplatků spotřebitelům je samo o sobě v rozporu s myšlenkou vnitřního trhu, přesto debaty o jeho zrušení trvaly řadu let,“ uvedla česká europoslankyně.

Už letos na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi Evropské unie snížily, od června příštího roku mají zmizet úplně.

Komise na začátku září předložila konkrétní návrh souvisejících pravidel, která bezplatný roaming omezovala na 90 dní v roce či 30 dní nepřerušeného pobytu v jiné zemi. Důvodem údajně byly obavy ze zneužívání systému, kdy by lidé například celoročně ve své zemi používali služby levnějšího operátora ze zahraničí. Po pár dnech ale kvůli kritice návrh stáhli a přepracovali.

Jak nyní poznamenala Olga Sehnalová, kolegium komisařů se na druhý pokus shodlo se na tom, že by pro spotřebitele neměla existovat žádná časová omezení týkající se používání mobilních zařízení v zahraničí v rámci EU.

„Připravovaný návrh komise je určitě lepší, nicméně pořád dává velký prostor pro jednostranný výklad ustanovení proti zneužívání, což může být z hlediska ochrany spotřebitele problematické. Faktické zrušení roamingu nemůže vést k stanovování plošných dodatečných příplatků nebo zatěžujících požadavků pro spotřebitele jen proto, že by systém mohl být hypoteticky zneužit. Proto chceme, aby komise sporné body vysvětlila a vyřešila. Spotřebitelé nesmějí ve vztahu s operátory tahat za kratší konec,“ dodala.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články