Evropský parlament schválil směrnici zakazující klonování zvířat

Štrasburk 8. září (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský parlament dnes schválil směrnici zakazující klonování zemědělských zvířat a dovoz a prodej výrobků pocházející z klonů. Europoslanci schválili příslušný návrh Evropské komise doplněný o některé jejich vlastní zpřísňující pozměňovací návrhy. Ty i do budoucna prakticky vylučují klonování hovězího dobytka, vepřů, ovcí, koz či koní chovaných a rozmnožovaných pro zemědělské účely. Na trh se po schválení Evropským parlamentem navíc nemají dostat ani produkty jejich potomků.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Europoslanci zákaz klonování schválili krátce po poledni jasnou většinou, když ho podpořilo 529 z nich a proti se jich vyslovilo 120.

Poslanci původní návrh Evropské komise (EK) posílili s ohledem na vysokou úmrtnost ve všech vývojových stádiích klonování, negativní vlivy na dobré životní podmínky zvířat a na etické otázky týkající se klonování. V EU jsou totiž nepřípustné metody způsobující zvířatům zbytečnou bolest a utrpení, zdůraznili europoslanci.

Schválený text odkazuje mimo jiné na závěry Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z roku 2008. Úřad konstatoval, že podle dosavadních poznatků jsou klony vystaveny negativním zdravotním dopadům, často i smrtelným.

Evropští poslanci rovněž podtrhli, že podle průzkumů mezi spotřebiteli většina občanů EU s klonováním v zemědělství nesouhlasí, mimo jiné s ohledem na dobro zvířat a obecně etické důvody. Spotřebitelé rovněž odmítají konzumovat potraviny pocházející ze zvířecích klonů a jejich potomků.

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik z Evropské lidové strany ČTK řekl, že klonování zvířat nemá u lidí pochopení už proto, že klonování způsobuje utrpení zvířat. "Na to jsou občané citliví a nechtějí, aby zvířata trpěla jenom proto, abychom se lépe najedli," řekl Mikolášik, který je členem výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin EP.

Průzkum trhu navíc podle něj ukazuje, že klonování Evropa nepotřebuje ani kvůli množství potravin, a proto v Evropském parlamentu převládl odmítavý postoj.

Podle EFSA vyvstávají nejistoty v hodnocení rizik vzhledem k malému počtu studií provedených na toto téma a k malým vzorkům zkoumaných zvířat. Není ani jasné, zda a v jakém rozsahu je pro člověka škodlivá konzumace masa a mléka z klonovaných zvířat.

Zatímco EK navrhovala "předběžný" zákaz klonování u zemědělských zvířat, Evropský parlament schválil znění, podle něhož je vhodné klonování zakázat a navíc mají být podniknuta opatření znemožňující dovoz klonů a jejich potomků a produktů z nich do Evropské unie z třetích zemí.

V současnosti klonování v EU pro zemědělské účely využíváno není. Jinak je tomu ale v zemích jako USA, Kanada, Argentina, Brazílie a Austrálie.

zdp hej

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články