Lze předpokládat, že na počty exekucí mělo v loňském roce vliv několik skutečností, a to zejména snížení odměn advokátů, kteří zastupují věřitele v nalézacím a následně exekučním řízení, změna poplatků za podání platební rozkazu, počet zahájených insolvenčních řízení nebo předávání spisů ze soudních výkonů rozhodnutí exekutorským úřadům.
Statistiky soudní agendy sice technicky odpovídají exekučnímu nápadu věcí na soudech, ovšem od počtu reálně prováděných exekucí se mohou odchylovat. Ilustrovat to lze i na počtu exekucí za rok 2013, kdy bylo dle statistik Exekutorské komory ČR skutečně zahájeno 714.000 exekucí. „Vypovídající hodnota statistik soudní agendy je proto pro naše analýzy relativní, spíše nízká,“ uvedl Mgr. David Koncz, prezident Exekutorské komory ČR.
Ve statistikách soudů o počtu zahájených řízení totiž není reflektována řada důležitých faktorů. „I když soud zahájí exekuci, nemusí už dojít k pověření soudního exekutora k provedení řízení. Třeba proto, že dlužník uhradí dlužnou částku. A musíme vzít v potaz i četné situace, kdy sice dojde k pověření soudního exekutora, ale řízení je spojeno s jinou exekucí, která je proti dlužníkovi již vedena,“ upřesnil prezident Mgr. David Koncz. V neposlední řadě jsou v údajích soudů obsaženy i „latentní“ exekuce, tj. řízení, která jsou přerušena, např. v důsledku konstatování úpadku.
Diskuze k článku ()