Aktuality | ČTK | 24.04.2019

Finanční kontroly ve veřejné správě se rozšíří i na SŽDC

Praha 23. dubna (ČTK) - Finanční kontroly nově zahrnou dobrovolné svazky obcí a jejich příspěvkové organizace a Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Počítá s tím novela o finanční kontrole ve veřejné správě, kterou dnes opětovně schválila Sněmovna. Přehlasovala Senát, který chtěl v zákoně zachovat působnost krajů při zpracování ročních zpráv o výsledcích finančních kontrol obcí na svém území.

ČTK

ČTK

ČTK

Proti senátní úpravě se postavilo ministerstvo financí, podle kterého by přinesla obcím a krajům administrativní zátěž. Senátoři svou změnu obhajovali tím, že kraje by jinak ztratily přehled o důležitých informacích o obcích na svém území. Vladislav Vilímec (ODS) podotkl, že Sněmovna schválila úpravy na popud ministerstva financí bez standardního legislativního procesu.

Kraje nyní zpracovávají souhrnné zprávy o výsledcích finančních kontrol ze zpráv, které vkládají obce do informačního systému ministerstva financí. Kraje rovněž kontrolují, jak obce plní své vykazovací povinnosti a správnost vyplněných údajů.

Ministerstvo financí na základě jednání se zástupci obcí a krajů doporučilo tuto povinnost zrušit. Kraje by tak odevzdávaly zprávu pouze za sebe a své podřízené organizace. Sněmovní verzi proto podporují, stejně jako Svaz měst a obcí, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vilímec to zpochybnil s tím, že podporu vyjádřily krajské úřady, ne kraje.

Novela reaguje na směrnici EU, která požaduje zavést systém řízení a kontroly veřejných financí u všech subjektů veřejné správy. Proto je podle podkladů nynější právní úprava nedostatečná. Schillerová uvedla, že Česko mělo změnu přijmout už před šesti lety.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má podle ministryně ulehčit malým obcím, které musejí mít podle platné úpravy hlavního účetního nebo správce rozpočtu. Tuto povinnost je v praxi obtížné dodržet zejména pro obce, které mají málo zaměstnanců. Nově by u obcí a jiných malých organizací, které nemají více než pět zaměstnanců, mohl povinnosti správce rozpočtu nebo hlavního účetního zajišťovat externí účetní.

veřejná správa novela zákona finanční kontrola

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články