Finanční kontroly ve veřejné správě se rozšíří na víc organizací

Praha 29. ledna (ČTK) - Finanční kontroly ve veřejné správě se asi rozšíří na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace a Správu železniční dopravní cesty. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

ČTK Česká tisková kancelář

Novela reaguje na směrnici EU, která požaduje zavést systém řízení a kontroly veřejných financí u všech subjektů veřejné správy. Proto je podle podkladů nynější právní úprava nedostatečná.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslance upozornila na to, že Česko dostalo už v roce 2014 upozornění, že v této oblasti evropskou legislativu plně nepřejalo. Novelu je proto podle ní nutné schválit co nejdříve. Podpořila přitom dílčí úpravy k předběžné kontrole dobrovolných svazků obcí, které doporučil schválit sněmovní kontrolní výbor.

"Směrnice členským státům ukládá povinnost nastavit systémy řízení a kontroly veřejných financí ve všech organizacích sektoru vládních institucí. Smyslem tohoto požadavku Evropské unie je zajistit dostupnost spolehlivých fiskálních údajů jako nutný předpoklad pro výkon dohledu a monitorování, které umožní rychlou reakci v případě neočekávaného rozpočtového vývoje členských států," uvádějí podklady k novele.

Rozšíření finanční kontroly na další instituce vláda původně začlenila do návrhu zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Předlohu ale loni v srpnu zamítl Senát a Sněmovna následně horní komoru nepřehlasovala.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři