"Podle statistik se každá pátá osoba, která spáchá sebevraždu, potýkala s šikanou v zaměstnání. V uplynulých měsících jsem se setkal s řadou lidí, kteří mají kvůli šikaně vážné psychické problémy. Proto jsem uvítal dnešní diskusi v Senátu, ze které mimo jiné vyplynula potřeba definovat mobbing v legislativě a umožnit vymáhání škody po osobách, které se mobbingu dopouštějí nebo jej tolerují," uvedl Michálek.
S různými formami šikany na pracovišti má podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK zkušenost téměř čtvrtina lidí (23 procent). Zažili mobbing, tedy znepříjemňování života na pracovišti, či bossing, jímž je psychická šikana ze strany nadřízeného. Za nejčastější projevy šikany na pracovišti byly označeny nedoceňování pracovního výkonu, zadávání nesmyslných pracovních úkolů, zesměšňování a pomlouvání postiženého v rámci pracovního kolektivu nebo neustálou kritiku jeho práce. Tři pětiny postižených byly šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy.
V Senátu se nad problémem sešli advokáti, psychologové, zástupci neziskových organizací a také čtveřice obětí, které popisovaly své případy.
mhm rot
Diskuze k článku ()