Formy šikany na pracovišti možná budou definovány zákonem

Praha 29. září (ČTK) - Formy šikany na pracovišti by měly být definovány zákonem, shodovali se aktéři dnešního veřejného slyšení v Senátu. Příslušný návrh, který by měl také umožnit vymáhání škody po těch, kdo se šikany dopouštějí nebo ji tolerují, chce počátkem příštího roku předložit senátor Libor Michálek (za Piráty). ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

Česká tisková kancelář

"Podle statistik se každá pátá osoba, která spáchá sebevraždu, potýkala s šikanou v zaměstnání. V uplynulých měsících jsem se setkal s řadou lidí, kteří mají kvůli šikaně vážné psychické problémy. Proto jsem uvítal dnešní diskusi v Senátu, ze které mimo jiné vyplynula potřeba definovat mobbing v legislativě a umožnit vymáhání škody po osobách, které se mobbingu dopouštějí nebo jej tolerují," uvedl Michálek.

S různými formami šikany na pracovišti má podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK zkušenost téměř čtvrtina lidí (23 procent). Zažili mobbing, tedy znepříjemňování života na pracovišti, či bossing, jímž je psychická šikana ze strany nadřízeného. Za nejčastější projevy šikany na pracovišti byly označeny nedoceňování pracovního výkonu, zadávání nesmyslných pracovních úkolů, zesměšňování a pomlouvání postiženého v rámci pracovního kolektivu nebo neustálou kritiku jeho práce. Tři pětiny postižených byly šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy.

V Senátu se nad problémem sešli advokáti, psychologové, zástupci neziskových organizací a také čtveřice obětí, které popisovaly své případy.

mhm rot

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu