I po elektronizaci daní má zůstat papírový formulář jako možnost

Praha 10. prosince (ČTK) - Elektronické přiznání daní, kdy by poplatníci nemuseli vyplňovat údaje do několika různých formulářů, by mohlo být do dvou let zavedeno i bez zcela nového zákona o dani z příjmů, stačila by novela současné normy. Dnes to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl generální ředitel finanční správy Martin Janeček. Podle něj půjde o systém podobný jako při elektronické komunikaci mezi klientem banky a finančním ústavem. Stále by tedy mělo být možné používat i papírové formuláře, lidé by měli mít možnost si vybrat.

Česká tisková kancelář
Paragraf, zákony, právní otázky
Foto: Fotolia

"O tomhle diskutujeme už nějakou chvíli, promýšlíme tento záměr," řekl Janeček. Podle něj by ale po spuštění elektronického přiznání daně rozvoj systému neskončil, postupně by se přidávaly další služby. Uvedl, že jedním ze základních předpokladů je to, aby ve chvíli, kdy poplatník podá elektronické daňové přiznání, nemusel následně skenovat informace například pro potvrzení o bezdlužnosti, aby správa měla elektronický archiv písemností jednotlivých poplatníků. "Archiv spisu, co finanční správa o občanovi má, jaká rozhodnutí tam jsou, jaký je stav osobního daňového účtu," dodal ředitel.

Stát by chtěl systém spustit v návaznosti na nový a jednodušší zákon o dani z příjmů, podle Janečka to ale není nutné, stačila by novela současného zákona.

"Z mého úhlu pohledu se jenom bojím, aby to neskončilo jako obvykle - mysleli jsme to dobře, ale zase se to nepovedlo," reagoval na jeho slova v televizní diskusi člen rady Unie daňových poplatníků Jan Rambousek. Podle něj naopak po zavedení elektronizace paradoxně hrozí pro zaměstnavatele větší administrativní zátěž. To nastalo podle něj i nyní, po zavedení elektronické evidence tržeb (EET).

Účastníci debaty hovořili také o zajišťovacích příkazech a jejich zákonnosti. NSS minulý týden ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který zrušil zajišťovací příkazy vydané na tuto firmu. Úředníci po firmě FAU v podstatě vymáhali daň z přidané hodnoty (DPH) za jeden obchod dvakrát. Krajský soud označil zajišťovací příkazy za nezákonné. Podle následného vyjádření správy však byla firmě stejně prokázána její vědomá účast na podvodech za 217 milionů korun. Rambousek míní, že stát bude muset kvůli svým chybám v tomto i jiných případech proplácet na základě soudních rozhodnutí desítky až stovky miliard korun.

Zmínka o likvidaci FAU zazněla na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a podle některých politiků vyvolává dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš následně popřel, že by v době působení ve funkci ministra financí jakkoli zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu. Takové obvinění již dříve odmítl rovněž Janeček.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články