Justice chybovala v kauze Libyjce, který požádal v Česku o azyl

Brno 8. října (ČTK) - Krajský soud v Brně chyboval v kauze Libyjce, jenž požádal v Česku o azyl, avšak podle zákona má být předán na Maltu, kde poprvé vstoupil na půdu Evropské unie. Soud se dostatečně nevypořádal s jeho obavami z podmínek pro azylanty na Maltě. Pokud správní soud nepřizná žalobě v řízení o udělení azylu odkladný účinek, musí to řádně odůvodnit, zdůraznil v dnešním nálezu soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Česká tisková kancelář
novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

Libyjec opustil vlast koncem letošního března, jako důvod uvedl potíže s libyjskou policií, které trvaly od tamního převratu v roce 2011. Policisté jej údajně obviňovali z toho, že byl stoupencem bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Z Tripolisu cestoval letecky do Vídně s přestupem na Maltě, kde dostal krátkodobé schengenské vízum. Z Vídně pak přijel autobusem do Brna, kde podal žádost o azyl.

Ministerstvo vnitra v květnu rozhodlo, že žádost je nepřípustná, a určilo, že státem příslušným k jejímu posouzení je Malta. Libyjec podal žalobu a požádal, aby jí krajský soud přiznal odkladný účinek. Zdůraznil své obavy ze zacházení na Maltě a upozornil na údajné nedostatky v tamním azylovém řízení. Krajský soud odkladný účinek nepřiznal, což vysvětlil tím, že Malta je členskou zemí EU, a tak musí posoudit žádost o azyl objektivně a nestranně, v souladu se základními zárukami a zásadami azylového práva.

Podle ústavních soudců je rozhodnutí Krajského soudu v Brně nepřezkoumatelné a nedostatečně odůvodněné. "Krajský soud se tak bude muset návrhem stěžovatele opětovně zabývat a ve svém novém rozhodnutí náležitě odůvodnit, jaké důvody jej vedly k tomu, že jeho žalobě přiznal, nebo nepřiznal odkladný účinek," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Libyjec ani jeho právní zástupce se dnešního vyhlášení nezúčastnil.

Maltská republika je členskou zemí Evropské unie od roku 2004, stejně jako Česko. Vzhledem ke své poloze ve Středozemním moři intenzivně pociťuje sílící proud migrantů ze severní Afriky do jižní Evropy. Loni podle statistik riskovalo téměř 45.000 přistěhovalců život, aby se přes moře dostali buď do Itálie, zejména na ostrov Lampedusa a sicilské pobřeží, nebo právě na Maltu. Mnozí po ztroskotání přeplněných plavidel zahynuli.

Loni maltští představitelé opakovaně zdůrazňovali, že uprchlická vlna začíná být pro malý ostrov neúnosná, a žádali proto unii o pomoc a vypracování nových imigračních pravidel. Malta měla loni podle agentur nejvíce žadatelů o azyl v poměru k počtu obyvatel ze všech zemí EU.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články