K zákonu o veřejných zakázkách se možná mimořádně sejde Sněmovna

Praha 13. prosince (ČTK) - Kvůli přijetí nového zákona o zadávání veřejných zakázek by se mohla konat mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Požádat o ni chce v případě potřeby ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Zákon podle ní musí začít platit do 18. dubna. Dosud ale neprošel ani sněmovním výborem a hrozí tak, že bude schválen později. Ministryně také počítá s tím, že se za podání stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude platit poplatek. Řekla to dnes v České televizi.

Česká tisková kancelář
Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Zákon musí vstoupit v účinnost do 18. dubna příštího roku, protože do té doby musí Česko přejmout do zákona tři evropské směrnice, řekla Šlechtová. Do té doby se k němu musí vyjádřit sněmovní výbory, zákon musí ve druhém a třetím čtení schválit poslanci a následně Senát. Sněmovní výbor pro veřejnou správu ale projednávání do ledna přerušil.

Šlechtová i tak doufá, že třetí čtení zákona by se mohlo ve Sněmovně stihnout koncem ledna nebo na začátku února. Pokud by se tak nestalo, požádá klub ANO o svolání mimořádné sněmovní schůze. V případě neschválení zákona podle ní hrozí, že Evropská komise pozastaví platby z evropských dotací.

Ministryně zároveň řekla, že počítá s podáním poslaneckého pozměňovacího návrhu, který by umožnil zpoplatnění podání k antimonopolnímu úřadu. Ten poukazuje na to, že je stížnostmi, které jsou často neoprávněné, zahlcen. Podle Šlechtové se zvažují dvě varianty. První počítá s poplatkem 100 korun za každý podnět, další s procentním poplatkem z hodnoty zakázky.

Zákon bude podle Šlechtové obsahovat také kauci, která propadne, pokud antimonopolní úřad podnět označí za neoprávněný. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík poznamenal, že poplatek 100 korun počet stížností nesníží. Částka by podle něj měla být vyšší, aby se stěžovatelům nevyplatilo dělat "obstrukce".

O potřebě poplatku mluvil na sněmovním výboru předseda ÚOHS Petr Rafaj. Před poslanci připomněl případ z posledních týdnů, kdy úřad obdržel asi 20.400 podnětů na přezkoumání údajných chyb v zakázkách. V případě například stokorunového poplatku pak podle něj nikdo 20.000 podnětů nepodá.

Šlechtová potvrdila, že jedním z hlavních bodů debaty ve Sněmovně při schvalování zákona bude požadavek na zvýšení procenta umožňujícího takzvané vícepráce ze 30 na 50. Podle Frolíka by zachování třicetiprocentní hranice mělo tlačit zadavatele k tomu, aby stavby důkladněji připravili.

Šlechtová dnes zároveň řekla, že ministerstvo pro místní rozvoj předloží vládě ještě do konce roku materiál, kterým se zřídí rada pro transparentnost veřejných zakázek, které jsou zadávány podle výjimky ze zákona nebo třeba v rámci jednacího řízení bez uveřejnění. Rada podle ní bude tyto zakázky od 1. ledna posuzovat.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články