Menu

Aktuality

Když zákonný zástupce nehájí zájmy, má soud ustanovit opatrovníka

AktualityČTK03.05.2016
ČTK03.05.2016

Brno 3. května (ČTK) - Pokud zákonný zástupce nehájí před soudem efektivně zájmy nezletilého účastníka řízení, měla by justice ustanovit opatrovníka. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu v případu dívky, která ve svých devíti letech dvakrát dostala pokutu za jízdu načerno v plzeňské hromadné dopravě. O nálezu soud informoval v tiskové zprávě.

Nezaplacené pokuty postoupil dopravní podnik soukromé společnosti, která dívku úspěšně zažalovala u Okresního soudu Plzeň-město. V jednom případě jednal soud po celou dobu s matkou dívky jako zákonnou zástupkyní, v druhém případě jí ustanovil jako opatrovnici asistentku soudce. Místo pobytu matky totiž nebylo možné zjistit a dívka mezitím skončila v dětském domově.

O následných exekucích se dívka dozvěděla náhodně v dětském domově téměř po pěti letech od právní moci rozsudků. Její stížnosti dnes částečně vyhověl Ústavní soud.

"Skutečnost, že v řízení před obecnými soudy, jehož účastníkem je nezletilý, je jednáno s jeho rodičem jako zákonným zástupcem, nevylučuje vznik situace, kdy na takovéto zastoupení nebude možné z hlediska zájmu nezletilého nahlížet jako na řádné," stojí v nálezu soudce zpravodaje Pavla Rychetského.

Konkrétně nález zmiňuje situaci, kdy třeba rodič zastupuje nezletilého pouze formálně, fakticky však se soudem nijak nekomunikuje a nepřebírá zaslané písemnosti. "Takovýto zástupce nečiní žádné procesní úkony k ochraně práv nezletilého, v důsledku čehož jedná v rozporu s jeho zájmy, jakož i samotným účelem zastoupení," rozhodl ÚS. V podobných situacích by měl soud zvážit ustanovení opatrovníka.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři