Menu

Aktuality

Komise navrhla snazší pravidla pro prodej výrobků v jiné zemi EU

AktualityČTK19.12.2017
ČTK19.12.2017

Evropská komise navrhla usnadnit prodej výrobků v jiné členské zemi Evropské unie a podpořit vnitrostátní kontroly zajišťující jejich bezpečnost. Předložila dnes k tomu dva návrhy. Snahou je podle místopředsedy komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrkiho Katainena podpora hlavně malých a středních firem.

"Jednotný trh s 500 miliony spotřebitelů je velkým úspěchem EU. Dnešním dnem odstraňujeme překážky, posilujeme důvěru a umožňujeme podnikům a spotřebitelům, aby z něj vytěžili maximum," upozornil Katainen.

Dnešní nařízení o vzájemném uznávání zboží by mělo usnadnit postup, který teď musejí firmy vyrábějící boty, nádobí či nábytek absolvovat, než mohou vstoupit na trh v jiné zemi unie. V EU existuje zásada "vzájemného uznávání" výrobků, která na jednotném trhu zaručuje volný pohyb zboží nepodléhajícího regulaci, pokud je legálně na trhu v jedné členské zemi. V praxi se však firmy často setkávají s překážkami, průtahy a dodatečnou regulací.

Nyní by měly vše potřebné vyřídit za několik měsíců, nikoliv let. Věc má usnadnit i možnost dobrovolného prohlášení, že výrobek v dané zemi splňuje všechny požadavky, nový mechanismus má umožnit snazší řešení sporů mezi firmami a státy.

Další návrh, který byl dnes předložen, má také podpořit lepší spolupráci národních orgánů, jež mají na starosti dozor nad trhem. Půjde především o lepší sdílení informací tak, aby úřady mohly proti nevyhovujícím výrobkům účinněji zasahovat.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři