České právo 10 let po přistoupení k EU: Existuje europeizace?

Česká republika letos slaví deset let od přistoupení k Evropské unii. Česká společnost pro evropské a srovnávací právo a Ministerstvo zahraničních věcí ČR při této příležitosti pořádají konferenci na téma "České právo 10 let po přistoupení k EU: Existuje europeizace?", která se koná 23. května 2014.

advokátka v GHS Legal a členka redakční rady webu Právní prostor.cz
Foto: Fotolia

Mnohokrát diskutovaný vstup České republiky do Evropské unie je vnímán jako klíčový moment moderní české státnosti. Desetileté výročí je tak ideální příležitostí, kdy se můžeme za členstvím naší země ohlédnout a zhodnotit jej, kdy si můžeme říci, zda naše tehdejší očekávání byla pravdivá či mylná, zda byl dopad na český právní řád takový, jaký jsme si jej představovali.

Cílem konference je zejména zkoumat dopad na české právo, a to v širším, kulturně-myšlenkovém kontextu. Existuje europeizace právního myšlení a argumentace? Změnilo členství v EU naše vnímání jednotlivých právních institutů či dokonce celkový přístup k právu?

Konference je rozdělena do čtyř tematických panelů, účast přislíbilo mnoho zajímavých hostů. Na úvod vystoupí v rámci panelu nazvaného Širší dopady na jednotlivá právní odvětví odborníci z řad ústavních a správních právníků, neméně zajímavé budou příspěvky z oboru sociálního, trestního a civilního práva. Druhý panel se bude zabývat Právními profesemi v evropském prostoru, těšit se můžeme na zástupce veřejné správy, advokátů, státních zástupců, legislativců a právních akademiků. Jaké byly Proměny soudcovské argumentace pod vlivem práva EU v rámci třetího panelu prozradí nejen soudci. O zakončení konference se postarají přednášející v rámci poslední části, panelu nazvaného Europeizace (práva): širší pohledy.

Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí, bude konferenci hostit od deváté hodiny ranní. Podrobný program naleznete zdeRegistrace na konferenci byla sice již uzavřena, nadále však můžete posílat své přihlášky. V úterý 13. května 2014 budou pořadatelé informovat další zájemce, zda pro ně mají či nemají místo.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články