Konference Právo ve veřejné správě 2019

Konference Právo ve veřejné správě je určena především zástupcům z řad státní správy a samosprávy a jejich spolupracovníkům a její 8. ročník proběhne již tradičně v Moravské metropoli na začátku listopadu (dne 5. 11. 2019, v Orea hotelu Voroněž, Brno). V předchozích ročnících bylo jedním z hlavních témat GDPR, také letos bude program sestaven tak, aby se účastníci dozvěděli co nejvíce o tématech, která je skutečně pálí. Vznikl totiž z návrhů témat a výsledků ankety, které vzešly od účastníků předchozích ročníků, z nichž se někteří konference účastní pravidelně.

Foto: Shutterstock

Jako první v programu konference vystoupí Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D. a Mgr. David Zahumenský s příspěvkem nazvaným „Obce a smlouvy s investory v praxi“. Jde o téma, kterému se přednášející věnují dlouhodobě, snaží se pomáhat samosprávám vytvářet pravidla pro jednání se stavebníky o infrastruktuře, v rámci některých svých projektů píší mj. praktické návody pro starosty a zastupitele. Jejich příspěvek by tak měl přinést mnoho praktických informací z oblasti, která jistě zajímá každou obec.

Soudce Nejvyššího správního soudu, JUDr. Ivo Pospíšil, Ph.D., přiblíží účastníkům řešení problémů souvisejících se systémovou podjatostí v aktuální judikatuře Nejvyššího správního soudu. Dotkne se jistě tzv. systémového rizika podjatosti a nebezpečí překročení jeho kritické míry v souvislosti s loňskou novelou správního řádu.

Vlastně již evergreenem mezi tématy konference Právo ve veřejné správě je registr smluv. Od svého zavedení před třemi lety vyvolává řadu otázek a na ty aktuální odpoví ve svém příspěvku advokát Mgr. Petr Bouda. Problematice registru smluv se nevyhne žádná obec ani orgán státní správy a vzhledem k častým novelizacím zákona a technickému pokroku je to „strašák“, který nikdy nespí. To stejné je možno říct i o trestní odpovědnosti v územní samosprávě a státní správě, mediálně často propíranému tématu týkajícímu se všech zastupitelů či řídících úředníků veřejných institucí, o kterém bude hovořit JUDr. Martin Richter z právnické fakulty Univerzity Karlovy. I v této oblasti dochází ke změnám, tentokrát ale především v rozhodování jednotlivých soudů.

Nová právní úprava přestupků je účinná již dva roky, a tak se většina adresátů, kteří s ní mají co do činění, již stihla zorientovat. Přichází tedy čas na předávání zkušeností z praxe, kterým účastníky na konferenci provede odborník v této oblasti, JUDr. Pavel Vetešník, Ph.D. Co v programu rozhodně nesmí chybět je pracovní právo. Pro tento ročník padla volba na jeho ne příliš veselou část, a to na způsoby skončení pracovního poměru úředníků, s jejímiž úskalími nás seznámí JUDr. Jan Horecký, Ph.D., vedoucí Katedry pracovního práva a sociálního zabezpečení právnické fakulty Masarykovy univerzity. Skončení pracovního poměru je problematika, se kterou se setkávají jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé a v případě úředníků má svá další specifika s ohledem na zákon o úřednících.

Pokud tedy váháte, zda se konference Právo ve veřejné správě zúčastnit či nikoli, měla by vás přesvědčit jak témata, která konference přinese, tak praktické zaměření příspěvků. Účastníci minulých ročníků určitě mohou potvrdit, že kdo čeká teoretické výklady, nedočká se, na rozdíl od toho, kdo si na konferenci přichází pro praktické návody, rady a příklady, které může následně využít v rámci svého každodenního profesního života.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články