Menu

Aktuality

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 250.000 korun pro Hodonín

AktualityČTK26.09.2016
ČTK26.09.2016

Brno 26. září (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 250.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Hodonín. Radnice v tendrech na stavební práce oslovovala vždy stejný okruh firem. Pokutu soud potvrdil i přes formální chyby, které dnes přiznal i ÚOHS. Ve spise nebyly uvedeni úředníci, kteří na případu pracovali. Na rozhodnutí to ale nemělo žádný vliv. Hodonín zváží podání kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Chyby radnice se týkaly mimo jiné výstavby parkovacích ploch. Zakázky byly z roku 2012. Ve všech případech radnice vyzvala k podání nabídek opakovaně stejný okruh zájemců, a to společnosti Strabag, VHS Břeclav, Swietelsky, Stavební firmu Plus a Inženýrské stavby Hodonín.

"Nejednalo se přitom o stavební zakázky, jež by samy o sobě byly mimořádné, a město Hodonín nedokázalo uvést žádné zvláštní objektivní skutečnosti, které by zdůvodňovaly zasílání výzvy stejnému okruhu zájemců," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Hodonínská radnice se dnes bránila tím, že tendry zveřejňovala na svém webu, který prý stavební firmy sledují. Tuto argumentaci soud ale odmítl. Podle soudce Viktora Kučery bylo soutěžní prostředí redukováno na vybraných pět firem. Podle něj je rozdíl mezi tím, když anonymně visí informace o tendru na webu se situací, a tím, když radnice firmu rovnou osloví.

Podle vedoucího právního odboru hodonínské radnice Petra Spaziera radnice nejdříve rozsudek Krajského soudu v Brně bude analyzovat a pak zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. V souvisejícím sporu radnice pokutu vymáhá po firmě, která pro ni vypisovala veřejné zakázky. Soud dal v tomto případě radnici za pravdu, rozsudek ale zatím není pravomocný.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři