Legislativní plán vlády na příští rok má 100 priorit

Praha 12. prosince (ČTK) - Plán legislativních prací vlády na příští rok, který dnes schválil kabinet, obsahuje více než 100 priorit. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Dvě pětiny chystaných návrhů podle něj zajišťují plnění závazků, ke kterým se vláda přihlásila v programovém prohlášení, třetina předpisů pak reaguje na závazky vyplývající z práva Evropské unie, dodal Kněžínek. Plán počítá se zákonem o zálohovaném výživném, hromadných žalobách či věcným záměrem nové úpravy stavebního řízení.

ČTK Česká tisková kancelář

Věcný záměr stavebního zákona by mělo ministerstvo pro místní rozvoj předložit v říjnu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v říjnu uvedla, že předpis by měl nabýt účinnosti na jaře 2023. Zákon má výrazně zkrátit dobu povolování staveb. Ambicí ministerstva je podle Dostálové "jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení".

Ministerstvo zdravotnictví chystá podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zákon, který se týká zdravotního pojištění cizinců. "Dnes je problém, že nejsou vůbec pojištěni nebo nedostatečně," uvedl. Resort počítá i s posilováním využití elektronického receptu. "Chceme, aby byly elektronizovány i recepty s modrým pruhem, které se týkají opiátových léčiv a podobně," dodal. Chystá se i nová koncepce fungování zdravotních pojišťoven.

Ministerstvo životního prostředí připravuje tři až čtyři zákony o odpadech. "Ty jsou zásadní, potom tam máme změnu zákona o emisních povolenkách, to bude také velmi důležité v souvislosti s tím jak využít jejich výnos. Pak tam máme novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, o invazních druzích, tedy jak nakládat s druhy, které se k nám šíří z jiných zemí," řekl novinářům ministr Richard Brabec (ANO).

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že chystá prorodinný balíček a balíček zaměstnanosti. "Chceme také začít už s jednotlivými kroky v rámci důchodové reformy," dodala. Ministerstvo kultury předloží návrh zákona o památkové ochraně. "Dále bychom měli předkládat záměr zákona o veřejných kulturních institucích," uvedl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Vnitro má předložit devět materiálů, tři z nich cílí na zmírnění důsledků směrnice o zákazu držení některých druhů zbraní. Spravedlnost podle plánu předloží v březnu předpis, který by umožnil podávání hromadných žalob. Ministerstvo průmyslu má mimo jiné do prosince připravit věcný záměr zákona, který by upravil zapojení obcí do výběru lokality pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů.

V lednu by měla dostat vláda od ministerstva zemědělství návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, o které se v poslední době diskutuje v souvislosti s návrhem na zákaz drezury a vystupování zvířat. Návrh vodního zákona plánovaný na březen má být součástí opatření v boji proti suchu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři