Manažerům vytunelovaného MSD uložil soud šest a pět let vězení

Praha 29. listopadu (ČTK) - V souvislosti s vytunelováním Metropolitního spořitelního družstva (MSD) poslal dnes soud manažery záložny Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela na pět, šest a pět let do vězení. Potrestal je také pětiletým zákazem činnosti. Státní zástupkyně pro ně požadovala výrazně přísnější tresty včetně propadnutí majetku. Soudní senát však muže shledal vinnými nikoliv ze zpronevěry, ale z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Verdikt není pravomocný, kauzu bude řešit ještě vrchní soud.

ČTK Česká tisková kancelář

Rozsudek pražského městského soudu uznal vinnými všech 19 lidí obžalovaných za vyvedení prostředků z družstva - většinu za úvěrové podvody a za praní špinavých peněz. Shodl se s obžalobou v tom, že skupina způsobila škodu přesahující 1,2 miliardy korun. Družstvo poté zkrachovalo. Poškozené, tedy MSD a Garanční systém finančního trhu, odkázal soud s nároky na náhradu škody do civilního řízení.

"Možná se vám ty tresty zdají nízké. Ale obžalovaní, které jsme dneska odsoudili, nebyli ti hlavní pachatelé, na jejichž účtech končily ty finanční prostředky. Někteří z nich jsou už stíháni," zdůraznila předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Obžaloba tvrdí, že trojice manažerů peníze z družstva v letech 2010 až 2013 záměrně zpronevěřila, a to prostřednictvím úvěrů, které muži sami schvalovali. Údajně nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se proto dostávaly tzv. ready-made firmy bez historie, přes něž peníze putovaly do zahraničí. Muži vinu odmítají.

Pacholíková nevysvětlila, proč u manažerů změnila právní kvalifikaci. Konstatovala ale, že za poskytováním úvěrů stála především nekompetentnost úvěrových pracovníků družstva. "Oni byli ti, kdo to měli přezkoumat. Nikdo ale neměl žádné námitky," uvedla. "Žádosti o úvěr obsahovaly bláboly, jiné slovo mě v této souvislosti bohužel nenapadá," pokračovala. Poukázala na to, že všechny podnikatelské záměry předestřené v žádostech byly víceméně stejné.

V čele firem žádajících o úvěry stáli podle verdiktu nastrčení lidé. Nejpřísnější trest ze všech - sedmileté vězení - dnes dostal Jan Vinš, který je údajně k trestné činnosti najímal. Takzvané bílé koně soud potrestal většinou pěti nebo šesti lety vězení a pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

"Po tomto procesu si myslím, že finanční gramotnost občanů ČR je snad nejnižší z celé Evropské unie. Je to neuvěřitelné. Oni přišli s tím, že jsou nevinni, že jenom něco podepsali a že je to v podstatě vůbec nezajímá," řekla soudkyně na adresu nastrčených podnikatelů s tím, že prakticky všichni byli zadlužení a v exekucích.

Státní zástupkyně Daniela Smetanová se obratem odvolala v neprospěch všech obžalovaných s výjimkou bývalého vojáka Jakuba Andrese, kterému soud odpustil trest. Muž, který si už odpykává 19 let za mřížemi kvůli nájemné vraždě drogového dealera, se k praní špinavých peněz z MSD přiznal a výrazně přispěl k objasnění činnosti dalších obviněných.

Pro Jánského, Turečka a Zavřela žádala Smetanová odnětí svobody v rozmezí od 9,5 do deseti let, propadnutí veškerého majetku a maximální možný, tedy desetiletý zákaz činnosti v bankovnictví i ve statutárních orgánech firem. Tureček dnes dostal souhrnný trest, protože byl nedávno pravomocně odsouzen za úvěrový podvod v MSD. K soudu dnes nepřišel na rozdíl od zbylých dvou manažerů, kteří se hned odvolali.

Pokud vrchní soud dnešní rozsudek zruší a vrátí věc k novému projednání, případ bude muset začít řešit nový soudce. Pacholíková totiž odchází do důchodu.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14.000 členů, do konkurzu.

Hlavním organizátorem zpronevěry a následného praní špinavých peněz byl podle obžaloby Petr Koltok, jehož skutky projednává soud v odděleném hlavním líčení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři