MF navrhuje rozšířit finanční kontrolu o další veřejné instituce

Praha 19. února (ČTK) - Ministerstvo financí navrhuje rozšířit finanční kontrolu o dobrovolné svazky obcí a jejich příspěvkové organizace a Správu železniční dopravní cesty. Vyplývá to z novely zákona o finanční kontrole, která je na vládních internetových stránkách. Materiál MF poslalo k připomínkám.

Česká tisková kancelář
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Novela reaguje na směrnici EU, která podle MF požaduje zavést systém řízení a kontroly veřejných financí u všech subjektů nakládajících s veřejnými penězi. Proto je podle dokumentu nynější právní úprava nedostatečná.

"Směrnice členským státům ukládá povinnost nastavit systémy řízení a kontroly veřejných financí ve všech organizacích sektoru vládních institucí. Smyslem tohoto požadavku Evropské unie je zajistit dostupnost spolehlivých fiskálních údajů jako nutný předpoklad pro výkon dohledu a monitorování, které umožní rychlou reakci v případě neočekávaného rozpočtového vývoje členských států," uvádí materiál. Zákon by měl být pode návrhu MF účinný od roku 2020.

Požadavek ministerstvo financí původně zahrnulo do návrhu zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Návrh byl ale v srpnu 2017 zamítnut Senátem a následně ho neschválila Poslanecká sněmovna.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články