Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou a zvyšuje transparentnost soustavy

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes veřejně představil návrh nového zákona o státním zastupitelství, který má tři hlavní cíle: posílení boje s nejzávažnějšími typy ekonomické kriminality a korupcí, posílení nezávislosti a zároveň odpovědnosti státních zástupců a zajištění transparentnosti soustavy státního zastupitelství. Nový zákon je ve fázi po projednání s koaličními partnery a zapracování připomínek, v této podobě bude předložen vládě.

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Zákon počítá se zřízením protikorupčního speciálu, který bude stíhat korupci, hospodářské trestné činy nad 250 milionů korun, trestné činy v oblasti zadávání veřejných zakázek a v oblasti insolvenčního řízení,“ představil jeden z pilířů návrhu Robert Pelikán.

Státní zástupci budou mít podle ministra nově více nezávislosti a zároveň více odpovědnosti. „Zákon omezuje například vydávání tzv. negativních pokynů. To zamezí zametání případů pod koberec, k čemuž mohlo do současnosti někdy docházet,“ doplnil ministr. Organizační norma ale zároveň nově zavádí kárnou odpovědnost vedoucích státních zástupců, která bude řešit jejich potenciální manažerská selhání.

Návrh zákona počítá se zprůhledněním celé soustavy státních zastupitelství: počítá s méně články soustavy, čehož bude dosaženo zrušením vrchních státních zastupitelství, výběrovými řízeními na místa vedoucích státních zástupců či omezením doby působení vedoucích státních zástupců na sedm let. Navíc odvolání vedoucího státního zástupce bude možné pouze prostřednictvím kárného řízení.

Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti ČR

návrh zákona ministr spravedlnosti státní zastupitelství

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články