Ministryně spravedlnosti jednala s ministrem vnitra o zpřísnění postihu dopravních deliktů

Ministryně spravedlnosti Helena Válková dnes odpoledne jednala s ministrem vnitra Milanem Chovancem o možném zpřísnění postihu dopravních deliktů. Shodli se na tom, že by zejména soudy měly dostatečně využívat všech možností stávající právní úpravy, především pokud jde o zabírání aut řidičům, jež opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog či opakovaně porušují zákaz řízení motorových vozidel.

Ministři se též dohodli na zúžení spolupráce mezi oběma rezorty, konkrétně na pravidelných schůzkách, na nichž budou oba šéfové rezortu řešit aktuální témata.

Pokud jde o závažnou dopravní kriminalitu, chtěli bychom více než dosud uplatňovat možnosti, které už máme nyní k dispozici v trámci trestního zákona, a potažmo i trestního řádu. Nemůžeme nařizovat soudům, jak mají konkrétně trestat v případech jednotlivých pachatelů. Ale v rámci školení a v rámci pravidelných porad, kam budeme zvát i zástupce nejvyšších soudů, kteří mají možnost usměrnit rozhodovací činnost soudců nižších stupňů, v rámci činnosti nejvyššího státního zástupce, který svými pokyny může usměrňovat činnost státního zastupitelství, zaměříme kužel světla právě na tyto případy,“ uvedla ministryně Válková.

Konkrétně by k zvýšení ukládání trestu propadnutí motorového vozidla mohl přispět např. pokyn nejvyššího státního zástupce, který by byl vydán s cílem dosáhnout důsledného navrhování uložení tohoto druhu trestu státními zástupci v odůvodněných případech.

Ministr Chovanec po společné schůzce popsal možnosti využívání stávající legislativy, jež umožňuje problémovým řidičům auta zabavovat. „Začalo to před časem na Mělnicku, v současnosti se to daří v Ústeckém kraji, kde soudy na návrh policie auta zabavují a auta končí v policejních skladech. V první řadě půjdeme touto cestou,“ uvedl ministr.

Šéfové obou rezortů se zároveň dohodli na vypracování analýzy, která zhodnotí účinnost stávající právní normy a v případě potřeby doporučí další postup. Analýza by měla zahrnovat data, kolik bylo podáno návrhů na zabavení vozidla a v kolika případech jim soud vyhověl. Analýza by měla být hotova během září. Pokud by z ní vyplynulo, že současná legislativa není dostačující, rezorty by ve spolupráci připravily její úpravy.

Našeho občana nezajímá, jestli je problematika v gesci ministerstva spravedlnosti nebo ministerstva vnitra. Potřebuje mít jistotu, že viník bude důsledně potrestán,“ uvedla k tématu problematických řidičů ministryně Válková. Ta podle svých slov s ministrem vnitra hovořila i o možnosti častějších kontrol na silnicích a dalších řešeních.

Také jsme mluvili o zřízení registru přestupků. Tato věc je již v běhu, společně s ministerstvem vnitra budeme provozovat registr tak, že bude v rejstříku trestů rozšířena část o přestupky. Ty budou vedeny důsledně a systematicky. Tyto údaje nebudou plnit soudy, ale příslušné přestupkové orgány. Řešením je také novela přestupkového zákona,“ doplnila ministryně.

 

     

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu