Ministryně spravedlnosti jednala s ministrem vnitra o zpřísnění postihu dopravních deliktů

Ministryně spravedlnosti Helena Válková dnes odpoledne jednala s ministrem vnitra Milanem Chovancem o možném zpřísnění postihu dopravních deliktů. Shodli se na tom, že by zejména soudy měly dostatečně využívat všech možností stávající právní úpravy, především pokud jde o zabírání aut řidičům, jež opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog či opakovaně porušují zákaz řízení motorových vozidel.

Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Ministři se též dohodli na zúžení spolupráce mezi oběma rezorty, konkrétně na pravidelných schůzkách, na nichž budou oba šéfové rezortu řešit aktuální témata.

Pokud jde o závažnou dopravní kriminalitu, chtěli bychom více než dosud uplatňovat možnosti, které už máme nyní k dispozici v trámci trestního zákona, a potažmo i trestního řádu. Nemůžeme nařizovat soudům, jak mají konkrétně trestat v případech jednotlivých pachatelů. Ale v rámci školení a v rámci pravidelných porad, kam budeme zvát i zástupce nejvyšších soudů, kteří mají možnost usměrnit rozhodovací činnost soudců nižších stupňů, v rámci činnosti nejvyššího státního zástupce, který svými pokyny může usměrňovat činnost státního zastupitelství, zaměříme kužel světla právě na tyto případy,“ uvedla ministryně Válková.

Konkrétně by k zvýšení ukládání trestu propadnutí motorového vozidla mohl přispět např. pokyn nejvyššího státního zástupce, který by byl vydán s cílem dosáhnout důsledného navrhování uložení tohoto druhu trestu státními zástupci v odůvodněných případech.

Ministr Chovanec po společné schůzce popsal možnosti využívání stávající legislativy, jež umožňuje problémovým řidičům auta zabavovat. „Začalo to před časem na Mělnicku, v současnosti se to daří v Ústeckém kraji, kde soudy na návrh policie auta zabavují a auta končí v policejních skladech. V první řadě půjdeme touto cestou,“ uvedl ministr.

Šéfové obou rezortů se zároveň dohodli na vypracování analýzy, která zhodnotí účinnost stávající právní normy a v případě potřeby doporučí další postup. Analýza by měla zahrnovat data, kolik bylo podáno návrhů na zabavení vozidla a v kolika případech jim soud vyhověl. Analýza by měla být hotova během září. Pokud by z ní vyplynulo, že současná legislativa není dostačující, rezorty by ve spolupráci připravily její úpravy.

Našeho občana nezajímá, jestli je problematika v gesci ministerstva spravedlnosti nebo ministerstva vnitra. Potřebuje mít jistotu, že viník bude důsledně potrestán,“ uvedla k tématu problematických řidičů ministryně Válková. Ta podle svých slov s ministrem vnitra hovořila i o možnosti častějších kontrol na silnicích a dalších řešeních.

Také jsme mluvili o zřízení registru přestupků. Tato věc je již v běhu, společně s ministerstvem vnitra budeme provozovat registr tak, že bude v rejstříku trestů rozšířena část o přestupky. Ty budou vedeny důsledně a systematicky. Tyto údaje nebudou plnit soudy, ale příslušné přestupkové orgány. Řešením je také novela přestupkového zákona,“ doplnila ministryně.

 

     

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články