Ministryně spravedlnosti seznámila premiéra s průběhem reformy justice

Předseda vlády Bohuslav Sobotka včera odpoledne navštívil úřad Ministerstva spravedlnosti ČR. Předmětem jednání s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou byly dosavadní a plánované práce na reformě justice. Řeč byla zejména o přípravě tzv. akutní novely občanského zákoníku, která má upravit ta ustanovení, s nimiž jsou v praxi problémy.

Foto: Fotolia

Diskutovalo se rovněž o úpravách insolvenčního zákona a exekučního řádu, které premiér označil také za prioritu vlády. Ministerstvo dále pracuje na přípravě nových procesních kodexů, jež zrychlí a zefektivní civilní i trestní řízení, či na nové úpravě činnosti soudních znalců.

Z dosavadních legislativních úprav je již od 1. července účinná novela advokátního tarifu, která v souladu s koaliční smlouvou podstatně snížila náklady právního zastoupení u peněžitých pohledávek do 50 000 Kč a tím přispěla k regulaci obchodů s pohledávkami na úkor sociálně slabých občanů. Na ni naváží další legislativní změny, které se týkají soukromých exekucí. „I tady máme silnou zpětnou vazbu od občanů. Stále je celá řada stížností na postupy soukromých exekutorů a je evidentní, že i tady potřebuje legislativa určitou revizi, ke které je vláda odhodlána“, uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.           

Pro ministryni spravedlnosti je stejně jako pro předsedu vlády nyní klíčové zejména dokončit a do konce srpna předložit vládě novelu občanského zákoníku. „Připravovaná novela občanského zákoníku bude řešit problémy, se kterými se občané včetně podnikatelů nejčastěji setkávají. Nebude však zaměřena na systémové změny,“ uvedla k cílům novelizace ministryně Válková.  

Premiér považuje do budoucna rovněž za nutné upravit insolvenční zákon. „Čas od času se objevují podezření a problémy, které se týkají insolvencí v naší zemi. Jsem rád, že Ministerstvo spravedlnosti tuto oblast velmi poctivě a podrobně analyzuje,“ uvedl během tiskové konference premiér.         

V oblasti trestního práva již ministerstvo splnilo úkol z programového prohlášení vlády v podobě rozšíření dopadu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob i na další trestné činy tak, aby právní úprava skutečně účinně postihovala majetkovou a hospodářskou trestnou činnost. Návrh novely ministerstvo odeslalo do vlády na konci června.

Kromě nové legislativy zůstává prioritou ministerstva oblast trestní politiky, kterou bude mít od srpna na starosti nový náměstek ministryně Vladimír Zimmel. Spolu s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR se zaměří např. na problematiku recidivy, která se výrazně podílí na nárůstu počtu vězňů. Spolu s Probační a mediační službou ČR bude usilovat o zefektivnění práce s  odsouzenými. V neposlední řadě bude jeho úkolem rovněž vytvořit podmínky pro úspěšné zavedení elektronického monitorovacího systému. 

V ekonomické oblasti se ministryně spravedlnosti snaží v rámci celého rezortu identifikovat finanční rezervy a soustředí se oproti předchozímu vedení na rozjezd projektů financovaných z unijních fondů. Ministerstvo spravedlnosti momentálně realizuje a metodicky vede projekty v souhrnné výši cca 630 milionů Kč; zároveň zahajuje nové projekt ve výši cca 290 milionů Kč.

Ministryně spravedlnosti během jednání s premiérem také zmínila probíhající kontroly ministerských smluv v oblasti IT, kde by mohly existovat potenciální úspory, pokud by se podařilo uzavřít nové smlouvy za výhodnějších podmínek.

Pokud jde o rozpočet Ministerstva spravedlnosti pro nadcházející období, premiér ministryni spravedlnosti ujistil, že při projednávání státního rozpočtu bude klást důraz na to, aby se v něm našly prostředky pro uspokojení potřeb justice a aby zejména problém financování soudů byl řešen systémově, a bylo tak ukončeno mnohaleté provizórium.   

                             

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články