Menu

Aktuality

Mládek skončí ve vládě, Sobotka navrhne Zemanovi jeho odvolání

AktualityČTK20.02.2017
ČTK20.02.2017

Praha 20. února (ČTK) - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) opustí na konci února vládu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes oznámil, že ve čtvrtek navrhne prezidentu Miloši Zemanovi Mládkovo odvolání a sdělí mu i jméno nového ministra. Koaliční partnery ČSSD zpráva o Mládkově odvolání překvapila, většina stran ji ale uvítala. Ministr sám je zklamaný a uvedl, že v poslední době čelil mediální kampani ze strany vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Šestapadesátiletý Mládek byl v posledních dnech terčem kritiky kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona.

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. "Usiluji o to, aby se snížila cena mobilních dat, ze strany ministerstva se mi nedostávalo dostatečné podpory. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost," řekl.

Mládek odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Ta jsou podle něj mimo kompetence ministerstva průmyslu, naopak resort by se do problematiky neměl vměšovat. V úřadu se podle něj staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády.

Jako o možném Mládkově nástupci se spekuluje o dosavadním vládním zmocněnci pro digitalizaci Tomáši Prouzovi (ČSSD). Ten dnes odmítl spekulace komentovat. "Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi," napsal ČTK v textové zprávě.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že Prouza má blízko k neziskovým organizacím, které účelově útočí na Miloše Zemana. Vztah Prouzy se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý, přeli se například kvůli bezpečnostním kontrolám na Hradě, migraci nebo vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Představitelé KDU-ČSL a ANO dnes uvedli, že o Mládkově odvolání předem nevěděli. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí nepovažuje za úplně šťastné, nový ministr se podle jeho zkušeností s resortem seznamuje minimálně půl roku, než je schopen ho naplno řídit.

Babiš uvedl, že Sobotka měl Mládka odvolat už dávno, a to i z jiných důvodů než kvůli mobilním tarifům. Podle něj ale problematický postoj k mobilním tarifům měla celá ČSSD a Mládek se stal jen obětním beránkem.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) odvolání Mládka uvítalo, podle ODS Mládek nikdy neměl ministrem být. ODS také stejně jako TOP 09 dala do souvislosti ministrův odchod s nadcházejícím sjezdem ČSSD.

Podle analytiků oslovených ČTK je Mládkovo odvolání dobrou zprávou pro soukromý sektor včetně telekomunikačních firem, přišlo ale příliš pozdě. Jeho nástupce do podzimních voleb nic zásadního nevyřeší.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři