MMR: Nový zákon o veřejných zakázkách bude v 2016, něco zpřísní

Praha 10. prosince (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s tím, že nový zákon o veřejných zakázkách bude platit od ledna, nejpozději dubna 2016. Na dnešní konferenci o české infrastruktuře to uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Ondřej Votruba. Zákon vychází ze směrnic EU, které byly schváleny letos v dubnu. Směrnice například zavádí elektronické podávání nabídek a rozšiřuje hodnoticí kritéria.

Česká tisková kancelář

V lednu by podle Votruby mělo MMR přeložit k připomínkám paragrafované znění zákona. V dubnu by měl být materiál odeslán vládě, která by jej měla schválit v červnu 2015. Následně by měla zákon schválit Poslanecká sněmovna. "Chceme platnost od ledna 2016, nejpozději od dubna 2016. Velmi pravděpodobně náš cíl bude splněn," uvedl Votruba.

Ředitel Odboru práva veřejných zakázek a koncesí MMR Vlastimil Fidler dodal, že nový zákonnebude jen prostým přepisem směrnice, ale v některých ohledech bude přísnější. Směrnice EU zavádí nově například zásadu přiměřenosti u veřejných zakázek, podávání nabídek elektronicky i nové druhy zadávacího řízení. "Navíc norma tlačí zadavatele k tomu, aby rozdělovali zakázky na části a umožnili i vstup menších podniků," uvedl Fidler.

Směrnice EU požaduje zadávací dokumentaci i na internetu, což již Česko zavedlo před dvěma roky. EU dále rozšiřuje hodnoticí kritéria u zakázek. "Směrnice například nutí zadavatele k tomu, aby zvažovali, co je ekonomická výhodnost. Zároveň nutí do toho, aby se zadavatelé zamýšleli nad náklady celého životního cyklu zakázky, tedy i provozu," uvedl Fidler.

Problém podle něj MMR vidí v tom, že by zadavatelé měli posuzovat, zda nabídka splňuje povinnosti v oblasti sociálního a pracovního práva nebo práva životního prostředí. "Je tady zřetelná tendence na zadavatele přenášet další povinnosti," uvedl Fidler.

V Poslanecké sněmovně je nyní před schvalováním novela zákona o veřejných zakázkách, která rozšiřuje hodnoticí kritéria. Zákon byl kritizován kvůli tomu, že se vítězové veřejných zakázek vybírali jen podle nabízené ceny, a ne dalších kritérií.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu