Menu

Aktuality

MMR: Plán na oživení zaostávajících krajů vláda projedná v červnu

AktualityČTK01.06.2017
ČTK01.06.2017

Praha 1. června (ČTK) - Akční plán na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje by mohla vláda projednat ve druhém či třetím týdnu v červnu tohoto roku. Na konferenci s názvem Re:start to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Stát má vůči těmto krajům dluh, dodala. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že propast mezi těmito kraji a zbytkem republiky se zvětšuje.

Připomněl, že jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území. Uvedené kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo podle Sobotky dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí či sociální oblast. Zástupci tripartity v pondělí plán podpořili, nyní je návrh v připomínkovém řízení, podotkl.

"Cílem je, aby naše vláda v ještě v rámci svého mandátu schválila akční plán, kde jsou již konkrétní priority, konkrétní projekty pro restrukturalizaci tří krajů. Současně chceme garantovat, že budou vyčleněny finanční prostředky pro jejich podporu. Důležité je schválit plán ještě dříve, než bude vláda jednat o podobě zákona o státního rozpočtu na příští rok, aby se tam tyto priority mohly zohlednit," řekl Sobotka. Jde podle něj nejen o odstranění starých ekologických škod, následků těžby, ale i o zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Uskutečnění plánu si v příštích třech letech vyžádá zhruba 42 miliard Kč, z toho 6,1 miliardy letos, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019. Většina peněz pro letošní a příští rok je již alokována, uvedla zástupkyně zmocněnce pro tyto kraje Gabriela Nekolová. Doplnila, že letošní rok je z finančního hlediska vyřešený, pro rok 2018 zbývá najít asi 1,3 miliardy Kč. Další peníze přijdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury, evropských strukturálních a investičních fondů a z privatizačního fondu, dodala.

Částka vynaložená na další tři roky roky od roku 2020 bude ještě vyšší, doplnila Šlechtová. Stát je podle ní připraven vytvořit nové dotační tituly, které se budou zaměřovat na tyto kraje. Uvedla, že se chystají jednání s ministerstvem financí o tom, aby byla vytvořena položka na tyto výdaje v rámci státního rozpočtu.

Plán by měl pomoci obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci a zamezit odlivu lidí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání, a to s ohledem na specifika jednotlivých regionů.

"Mezi návrhy hlavních opatření patří například odstraňování ekologických škod, problematika těžby lithia v Karlovarském a Ústeckém kraji nebo regenerace starých průmyslových areálů," uvedla již dříve Šlechtová.

"Na české podmínky jde o opravdu ambiciózní projekt a aktivity tohoto typu můžou mít pozitivní efekt. Je ale nutné si uvědomit, že i v případě bezproblémové realizace jednotlivých fází je restrukturalizace běh na dlouhou trať. Zda byl projekt úspěšný a stal se trvalým přínosem pro daný region se neuvidí dříve než za deset let," řekl ČTK Lukáš Hendrych z auditorské společnosti BDO. Projekt je podle něj závislý na politické situaci a vzhledem k dlouhodobosti je otázka, zda budou budoucí vlády tuto aktivitu podporovat.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři