MPSV má příští rok připravit 18 nových zákonů, novel a nařízení

Praha 20. listopadu (ČTK) - Ministerstvo práce by mělo příští rok připravit celkem 18 zákonů, vládních nařízení a novel. Vládě má předložit mimo jiné zákon o sociálním bydlení. Podle původních záměrů přitom mělo v roce 2016 chystat už jen čtyři předpisy. Příprava některých norem se opožďuje. Vyplývá to z návrhu legislativního plánu a ze schváleného výhledu legislativních prací.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Podle plánu a výhledu prací, který schválila vláda po svém nástupu, mělo ministerstvo v tomto volebním období připravit 32 novel, zákonů, nařízení a přenesení evropských směrnic. V prvních dvou letech mělo zvládnout 26 materiálů, ve zbývajících dvou letech pak už jen šest. Návrh nového plánu jen pro příští rok ale počítá se dvěma úplně novými zákony - o sociálním bydlení a o sociálních pracovnících, s 11 novelami, čtyřmi nařízeními a jednou směrnicí.

Podle výhledu prací měl resort práce předložit návrh obrysů zákona o sociálním bydlení letos v prvním čtvrtletí. Vláda se ale teprve letos v říjnu shodla na koncepci, z níž má zákon vycházet. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že se původní termín platnosti od ledna 2017 nestihne. Na přípravu a prosazení má vláda podle svého předsedy čas do konce volebního období na podzim 2017.

Resort práce se rozhodl, že věcný záměr zákona o sociálním bydlení už chystat nebude a rovnou sepíše paragrafy. Zdůvodnil to tím, že už ke koncepci vypracoval analýzu dopadů, která se k takovým materiálům běžně nedělá. Kabinet by měl zákon dostat do pololetí příštího roku. Na projednání a přijetí ministry, ve Sněmovně a v Senátu by tak měl být rok. Platforma pro sociální bydlení průtahy kritizovala. Obává se toho, že před volbami už nebude vůle složité téma prosazovat.

Zákon o sociálních pracovnících měla mít vláda na stole podle původního výhledu letos v březnu, podle navrhovaného plánu to bude v pololetí příštího roku. Účinnost se tak asi odsune na duben 2017, tedy asi o čtvrt roku.

Podle původních plánů vlády měl vzniknout také nový zákon o podpoře rodin, vláda ho měla dostat letos a platit měl od pololetí příštího roku. Letošní schválený plán počítal už jen s věcným záměrem, v novém seznamu legislativních úkolů zákon už vůbec není.

O možných krocích na podporu rodin jedná odborná komise. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) představila v září čtyři opatření. Prosazovat chce možnost rodičovské do jednoho roku dítěte pro lidi s vyšším příjmem, zavedení mikrojeslí, několikaměsíční ošetřovatelské volno při péči o starší členy rodiny a otcovskou dovolenou, která by se platila z nemocenské. Návrhy by měly začít platit příští rok.

S novelou zákona o nemocenské navrhovaný plán počítá. Ministerstvo ji má předložit v březnu, platit má od pololetí 2017. Co přesně bude obsahovat, ze seznamu jasné není. Vládní ČSSD se už dřív zmínila totiž také o tom, že by chtěla obnovit proplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání.

V říjnu příštího roku chce ministerstvo práce vládě dát novelu, která by pod něj sjednotila péči o ohrožené děti. Zatím ji mají na starost také resorty školství a zdravotnictví. Nová pravidla by měla platit od roku 2018. Počítá se i s nařízením o zvýšení minimální mzdy.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu