Menu

Aktuality

Návrh na jednodušší registraci vozidel míří ke schvalování

AktualityČTK25.10.2016
ČTK25.10.2016

Praha 25. října (ČTK) - Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní novelu zákona, která má umožnit především jednodušší registraci vozidel. Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích počítá s tím, že motoristé by už nemuseli kvůli změnám v registru vozidel chodit pouze na úřady v místě bydliště nebo sídla firmy. Mohli by je vyřizovat na úřadu obcí s rozšířenou působností. Žadatelům by se tak ušetřily peníze. Sněmovna by mohla změnu zákona schvalovat začátkem listopadu.

Očekává se, že se zájemci budou více obracet na úřady ve větších městech, hlavně v Praze, naopak v menších sídlech by mohlo žádostí ubýt. Přesun do větších měst se dá také očekávat v případě schvalování dovezených vozidel. Pokud však budou některá registrační místa přetížena, přesune se zájem do méně vytížených míst. Ministerstvo dopravy odhaduje, že na úpravu registru vozidel bude muset vynaložit 750.000 až 1,1 milionu korun.

Zrušení místní příslušnosti úřadů registru vozidel má být další ulehčením pro majitele aut. Od začátku loňského roku už nemusí při převodu vozu na registr vozidel chodit prodávající i kupující zvlášť, ale stačí jediná návštěva.

Hospodářský výbor navrhl, aby výrobci museli umísťovat na víčko od palivové nádrže nebo do jeho okolí údaje o pohonných hmotách nebo alternativním palivu, na které dané auto jezdí. Tyto údaje budou muset být také vyvěšeny v autosalonech a dalších prodejních místech v blízkosti nabízených vozidel.

Výbor také chce vložit do zákona ustanovení, které umožní ministerstvu dopravy poskytnout údaje o provozovatelích vozidel v případech, kdy výrobce aut nebo jeho autorizovaný zástupce zjistí závady a rozhodne se auta svolat zpět. Takto získané adresy nebude smět automobilka nebo její zástupce použít k jinému účelu.

Jeroným Tejc předložil pozměňovací návrh, který připravil se svým stranickým kolegou Milanem Urbanem a ministerstvem dopravy a který má usnadnit registraci silničních veteránů. Upravuje přechod vozidla do registru veteránů a také uvolňuje podmínky pro to, aby nemusela splňovat současné přísné limity. "Proto se zákonem zavádí model, kdy tato vozidla budou technicky testována, budou testována stejným způsobem jako vozidla v provozu, nicméně bude přihlíženo k tomu, jaké byly ty původní požadavky na jejich provoz," popsal Tejc.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři