Menu

Aktuality

Návrh na snížení trestní odpovědnosti dětí u vlády asi narazí

AktualityČTK20.06.2016
ČTK20.06.2016

Praha 20. června (ČTK) - Poslanecký návrh na snížení trestní odpovědnosti dětí u závažných zločinů o dva roky na 13 let u vlády patrně narazí. Kabinet upozorní na středečním zasedání podle předběžného stanoviska pro ministry mimo jiné na to, že posledních deset let počet protiprávních činů mládeže klesá. Novelu trestního zákoníku, za níž stojí předseda ústavně-právní výboru Jeroným Tejc (ČSSD), by měla vláda označit za neodůvodněnou.

Navzdory tomu by předloha mohla mít ve Sněmovně šanci na schválení. Podepsaly ji čtyři desítky poslanců ze všech stran kromě ODS.

Zatímco v roce 2005 spáchaly děti do 15 let 3086 činů, které by byly trestné, loni jich už bylo jen 1308, stojí v materiálu pro ministry. U dětí od 15 do 18 let jde o pokles ze 7614 na 2747 provinění. Excesy, například vraždy spáchané dětmi, žádná právní úprava podle vládních legislativců nevyloučí. "Trestná činnost dětí mladších 15 let i mladistvých je většinou páchána živelně pod vlivem momentální situace. Pachatelé si většinou plně neuvědomují, jaké následky jejich jednání zanechá na oběti, a neuvědomuji si plně svoji odpovědnost," uvádí dokument.

Snížení věkové hranice by materiálu pro vládu znamenalo "pouhý 'přesun' delikventů z výchovného ústavu do věznice". Problém by v takových případech nastal i s plněním povinné školní docházky.

Obecně by podle předlohy zůstala pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Na 13 let by byla snížena u trestných činů, za něž hrozí dospělým lidem výjimečný trest. U mladistvých lidí od 15 do 18 let by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z nynějších deseti na 15 let. Novela navíc předpokládá, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let vězení, a to včetně pachatelova jména a místa jeho trvalého pobytu.

Kabinet by měl zpochybnit i další část novely, podle níž by soudy mohly uložit výjimečný trest, tedy až doživotí, i za vraždu s rozmyslem. Vládní legislativci poukazují na to, že by nebylo vhodné postavit takovou vraždu závažností na úroveň vraždy těhotné ženy nebo dítěte, vraždě spáchané zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem nebo teroru, za něž hrozí výjimečný trest nyní. Tyto trestné činy by poslanecká předloha zařadila mezi nepromlčitelné.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři