NS už jednou ve prospěch Petany a Suntycha intervenoval a vrátil kauzu odvolacímu Městskému soudu v Praze, který však letos v červenci znovu vynesl podmíněný trest. Podle obžaloby oba muži způsobili zaměstnavateli škodu přes 20 milionů korun.
"Zkoumali jsme, zda nás rozhodnutí NS zavazuje k tomu, abychom obžalované zprostili obžaloby, a shledali jsme, že nás v tomto smyslu nezavazuje," konstatoval v červenci předseda odvolacího senátu Jan Kareš. Petanovi tak opět uložil podmíněný trest 2,5 roku, Suntychovi dvouletou podmínku. Úkolem obvodního soudu je nyní předat dovolání spolu se spisem k NS do Brna.
Petana byl v DPP ředitelem úseku služeb, Suntych vedoucím jednotky informatiky. V roce 2007 doporučili uzavřít smlouvu s firmou Haguess na dodávku softwaru ke kartám opencard, ač předtím nestanovili předpokládanou hodnotu zakázky, nezjišťovali obvyklou cenu dodávky ani neporovnali obdobné zakázky realizované v ČR.
Podle státního zástupce byli muži srozuměni s tím, že cena navržená firmou je nadhodnocená a smlouva je pro podnik nevýhodná. O rok později obdobně postupovali při přípravě další smlouvy.
NS poukazoval při zrušení předchozího rozsudku na to, že na prosazení firmy jakožto smluvního partnera znatelně tlačil pražský magistrát. Zaměstnanci DPP tak podle NS v podstatě neměli prostor k diskusi o ceně. Podle městského soudu ale neměli oba muži akceptovat navrženou cenu a měli na ni upozornit vedení podniku.
Opencard pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), Prahu vyšla na více než 1,74 miliardy. Měla mít řadu funkcí, nakonec však sloužila především jako tramvajenka. Současné vedení hlavního města projekt označilo za předražený a odmítlo v něm pokračovat. Kvůli prosazení opencard byl za porušení povinnosti při správě cizího majetku odsouzen ke 3,5 roku vězení bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil vyvázl s podmínkou,
Diskuze k článku ()