Nejvyšší soud odmítl dovolání Knížáka ve sporu s Fajtem

Brno/Praha 23. listopadu (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého ředitele Národní galerie (NG) Milana Knížáka. Potvrdil tak rozsudek, podle kterého se měl Knížák omluvit současnému řediteli Jiřímu Fajtovi. Důvodem je Knížákovo tvrzení, že Fajt v minulosti instituci zruinoval. Fajt dnes ČTK řekl, že je rád, že české soudy po sedmi letech dospěly k tomu, že se Milan Knížák snažil manipulovat veřejným míněním a činil tak ve snaze ztížit Fajtovi nástup do čela NG. Vyjádření Knížáka ČTK zjišťuje.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Fajt uvedl, že Knížák své sporné výroky pronesl právě v době, kdy ministerstvo kultury hledalo nového ředitele NG a Fajt o místo také v konkurzu usiloval. "Je s podivem, že Milan Knížák ve svých veřejných vystoupeních vždy apeluje na principy právního státu, sám však se tak nechová. Zatím jsem jeho omluvu, o níž pravomocně rozhodl vrchní soud, neobdržel. Využil jsem všech prostředků a bylo proti němu zahájeno exekuční řízení," řekl Fajt.

Výsledek dovolacího řízení ČTK sdělila Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance. Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění svého rozhodnutí nezveřejnil. Knížákovi jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá ústavní stížnost.

Pravomocný rozsudek vynesl loni v prosinci Vrchní soud v Praze. Původně stanovil, že Fajt na omluvu nárok nemá, kunsthistorika se však poté zastal NS s tím, že verdikt nebyl dostatečně odůvodněný. Vrchní soud tedy vynesl nový verdikt.

Sporný výrok zazněl v roce 2010 v pořadu České televize Kontexty a týkal se Fajtova působení jako ředitele Sbírky starého umění v druhé polovině 90. let. Knížák řekl, že kunsthistorici, kteří před ním NG řídili, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," prohlásil.

Fajt poukazoval mimo jiné na to, že jako šéf jedné ze sbírek neměl na finanční chod instituce vliv. Podle pravomocného verdiktu skutečně nelze na základě důkazů dospět k závěru, že by Fajt galerii zcela zruinoval.

Podle dřívějšího vyjádření Knížákova advokáta Jaroslava Hostinského je výrok vytržený z kontextu. "Jde o kritiku kunsthistoriků jako ředitelů NG, ne o kritiku žalobce jako osoby," řekl loni u soudu. Podle Fajtovy obhájkyně Štěpánky Vincencové byl výrok "nepřiměřený a navíc věcně nesprávný". Knížák podle ní zasáhl do Fajtovy profesní cti a pověsti.

Fajt v roce 2000, brzy po Knížákově nástupu do funkce ředitele NG, ze Sbírky starého umění odešel. Působil hlavně v Německu. Vrátil se v roce 2013 jako nový ředitel NG.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články