Nejvyšší žalobce kritizuje návrh zákona o státním zastupitelství

Brno 6. listopadu (ČTK) - Nejvyšší žalobce Pavel Zeman kritizuje novelu zákona o státním zastupitelství, kterou předložila zákonodárcům ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Nelíbí se mu, že nemají být zrušena vrchní státní zastupitelství, státní zastupitelství by se podle něj dostala do područí ministerstva spravedlnosti a nový útvar žalobců pro boj s korupcí by měl tak širokou působnost, že by nebyl dostatečně specializovaný. Zeman to dnes sdělil ČTK.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Předložený návrh (zákona) neodpovídá věcnému záměru, tedy už schválené koncepci a jakkoliv se tváří, že plní programové prohlášení vlády s požadavkem na posílení nezávislosti státního zastupitelství, tak ve svém souhrnu bohužel znamená pravý opak," uvedl nejvyšší státní zástupce. Doufá, že jeho námitky budou vzaty v potaz v připomínkovém řízení.

Zemanovi se nelíbí, že novela počítá s výrazným rozšířením informační povinnosti státního zastupitelství vůči ministerstvu spravedlnosti. Uvedl, že žalobci by se dostali do "personálního područí" ministerstva, což může ovlivnit jejich nezávislost.

"Navrhovaný speciál (odbor pro boj s korupcí a závažnou finanční kriminalitou) má tak široce založenou věcnou působnost, že de facto popírá smysl své existence," zdůraznil Zeman.

Navíc je podle něj vytvoření tohoto odboru bez zrušení obou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci nesystémové a komplikující celou soustavu veřejné žaloby.

"Lze tak pochybovat o splnění dalšího kritéria původního návrhu zákona, kterým je efektivnost," dodal nejvyšší žalobce. Již v minulosti uvedl, že změny, které v novele zákonanavrhlo ministerstvo spravedlnosti, jsou pouze kosmetické, postrádají smysl a než přijmout tyto úpravy, bylo by podle něj lepší, aby se přijetí novely odložilo na dobu, kdy budou zákonodárci více otevření tomu udělat zásadní reformu státních zastupitelství.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články