Nová pravidla pro zakázky asi budou zavedena nejdříve v říjnu

Praha 31. března (ČTK) - Nejdříve v říjnu by se podle senátorů měli novými pravidly pro veřejné zakázky řídit jejich zadavatelé i uchazeči. Půlroční odklad dnes téměř jednomyslně podpořil senátní hospodářský výbor. Shodné doporučení daly také výbor ústavně-právní a pro veřejnou správu, které dobu na zavedení změn rovněž navrhly prodloužit ze tří na šest měsíců. Chtějí tak dát uživatelům zákona více času na to, aby se na úpravy i na chystané prováděcí předpisy mohli dostatečně připravit.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Senát má o zákonu rozhodnout příští týden. Pokud se s úpravami výborů ztotožní, norma by se vrátila Sněmovně, která by ji mohla znovu schvalovat v půli dubna. Před koncem příštího měsíce by pak předlohu mohl podepsat prezident.

Před odkladem senátory varovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) kvůli možnému postihu ze strany Evropské komise. Zákonem by se totiž měly dostat do českého práva tři evropské směrnice, a to již k 18. dubnu. V rámci meziresortního připomínkového řízení nebyla podle ministerstva proti délce legislativní lhůty vznesena žádná připomínka.

Nový zákon o veřejných zakázkách má zadavatelům mimo jiné umožnit vyloučení nespolehlivých uchazečů. Zadavatelé dostanou také více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset vybírat výhradně podle nejnižší ceny. MMR mezi klíčové změny zařadilo možnost požadovat prokázání kvalifikačních předpokladů i po subdodavatelích, kteří se budou na zakázce podílet, a možnost platit přímo jim.

Norma rovněž umožní měnit smlouvu na veřejnou zakázku až do deseti procent původní hodnoty v případě zakázky na dodávky a služby a do 15 procent u zakázek na stavební práce. Zadavatelé budou moci ze soutěže o zakázku vyloučit účastníky, kteří se v uplynulých třech letech dopustili závažných pochybení při plnění jiné veřejné zakázky. Vítězné firmy také budou muset odkrýt své skutečné vlastníky, platit to bude ale jen pro české firmy.

Zákon také zavádí poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu 10.000 korun, který má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. Poslanci doporučili zvýšit proti vládnímu návrhu limit na vícepráce v zakázkách z 30 na 50 procent. Rozsah individuálních změn v rámci dodatečných prací se zvýší na 50 procent, ale konečná hodnota všech změn v rámci zakázky je maximálně 30 procent.

Limit pro zakázky malého rozsahu, u nichž se nemusí uskutečnit soutěž, ponechává zákon na nynější úrovni. U zakázek na služby nebo dodání zboží půjde o dva miliony korun a u stavebních prací o šest milionů korun. Senátní výbory odmítly návrh Libora Michálka (za Piráty), který chtěl u zakázek malého rozsahu zavést větší informační povinnost zadavatelů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články