Novela občanského zákoníku má předejít vzniku dětských dluhů

Ministerstvo spravedlnosti chce změnou občanského zákoníku zamezit vzniku dětských dluhů. Navrhuje například, aby po dosažení dospělosti bylo možné od člověka vymáhat za dluhy z dětství pouze takovou částku, která nepřesahuje jeho jmění. Novelu odeslal úřad do připomínkového řízení, sdělil ČTK mluvčí Vladimír Řepka.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Návrh jsme připravili ve dvou variantách. Jedna se zaměřuje pouze na dětské dluhy, které už existují, druhá má pak za cíl současně zamezit i jejich samotnému vzniku", uvedla v tiskové zprávě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

V obou návrzích se počítá s tím, že po nabytí svéprávnosti bude možné po z dětství zadluženém člověku vymáhat dluhy pouze do výše jeho jmění. Stejně tomu má být u pokut. Za částku, která přesáhne majetek dítěte, by měl podle novely ručit zákonný zástupce, který dal k půjčce souhlas nebo si za dítě sám půjčil. "V důsledku tak nebude možné, aby osoby vstupovaly do dospělosti s dluhy", uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.

Za škodu, kterou způsobí dítě mladší 15 let, by měl podle návrhu nést odpovědnost člověk, který na něj měl dohlížet. Vymáhat náhradu po dítěti by už nemělo být možné. "Výjimka bude pouze u dětí, které se dopustily činu povahy trestného činu nebo mají značný majetek, například ze zděděné pozůstalosti", sdělil Řepka. Soudy by pak podle novely nemohly vydat vůči nezletilému platební rozkaz nebo rozsudek pro zmeškání.

Druhá varianta přidává úpravu svéprávnosti. Dítě by bez souhlasu rodičů či zákonných zástupců nemohlo právně jednat, tedy by například nemohlo uzavřít kupní smlouvu nebo si vypůjčit. "Cílem je upravit svéprávnost nezletilých tak, aby problematické situace zadlužení zásadně nemohly vznikat", napsal úřad.

Vláda také v květnu podpořila poslanecký návrh novely občanského zákoníku, podle kterého by měly dluhy dětí do 15 let přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Podle údajů exekutorské komory mělo v roce 2017 exekuci 5934 dětí a mladých do 18 let. Z nich 3491 nebylo ještě ani 15 let. Podle odhadů jsou ve skutečnosti takových dlužníků desetitisíce.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články