Menu

Aktuality

Novela upravující technické a emisní kontroly míří ke schvalování

AktualityČTK27.05.2018
ČTK27.05.2018

Praha 25. května (ČTK) - Motoristé by mohli pro svá auta poháněná elektřinou nebo vodíkem žádat o ekologické registrační značky označené písmeny EL, které by jim v budoucna mohly přinést některé výhody. Policisté, hasiči i záchranná služba by mohli používat nově modročervené majáčky. Vyplývá to z pozměňovacích návrhů, které dnes předložili poslanci ve Sněmovně ve druhém čtení novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Vládní předloha řeší hlavně fungování stanic technické kontroly a emisních kontrol, sešla se k ní ale řada pozměňovacích návrhů.

S návrhem na zavedení ekologických registračních značek přišel Martin Kolovratník (ANO), který uvedl, že na něm pracoval s ministerstvy dopravy a životního prostředí. Návrh je podle něj inspirován ze zahraničí. Vozidla s takovými značkami by mohla mít různé výhody. V budoucnu by například nemusela platit za dálnice, mohla by využívat některé jízdní pruhy nebo mít snazší vjezd do městských center. Za graficky odlišenou registrační značku by se neplatil poplatek.

Předseda výboru pro bezpečnost Radek Koten navrhuje, aby vozidla policie, hasičů a záchranné služby mohla používat kromě modrých majáčků majáčky s modrou a červenou barvou. Argumentuje hlavně tím, že tato kombinace barev bude na silnicích lépe viditelná. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) tento návrh podpořil.

Martin Kupka (ODS) vznesl návrh, aby stát informoval vlastníky vozidel, kteří mají datovou schránku, prostřednictvím této schránky o tom, že jim za dva měsíce skončí platnost technické kontroly. Mělo by se tak předejít situacím, kdy se o propadlé technické kontrole dozví třeba až při policejní kontrole.

Vládní novela se týká zejména stanic technické kontroly vozidel a měření emisí. V případě stanic technické kontroly předloha zejména v souladu s evropskou směrnicí zruší zákaz jejich propojení s autoservisy. V souladu s unijní úpravou se zákaz přenese na kontrolní techniky, kteří technické prohlídky vozidel provádějí.

Poslanec Pirátů Ondřej Polanský navrhl zachovat oddělení stanic technické kontroly od autoservisů nebo prodejců aut tak, jak to požaduje už nynější zákon. Uvádí, že kontrolní technici budou v případě vládní verze ve stejném konfliktu zájmů, jako jejich zaměstnavatelé. Vládní předloha stanoví, že kontrolní technici u technických i emisních kontrol nesmí být odměňování způsobem, který by je motivoval ke zkreslování výsledků prohlídek.

Předloha také stanoví, že měřit množství vypouštěných výfukových zplodin u vozidel budou moci nadále již existující samostatné stanice měření emisí. Předpokládá, že po uplynutí pětiletého přechodného období budou všechny stanice technické kontroly poskytovat i tuto službu jako součást jednotné technické kontroly vozidel.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři