Nový ústavní soudce Šámal bude v senátu s Filipem a Fialou

Nový ústavní soudce Pavel Šámal bude zasedat ve čtvrtém senátu s Janem Filipem a Josefem Fialou. Jde o "profesorský" senát, všichni tři členové totiž mají nejvyšší akademickou hodnost, zjistila ČTK z rozhodnutí pléna o ustavení senátů, které je dostupné na webu soudu.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Šámal je odborník na trestní právo, působil jako předseda Nejvyššího soudu. Prezident Miloš Zeman jej jmenoval ústavním soudcem 20. února. Sestava ústavních soudců je tak kompletní po více než roce. Jedno místo bylo volné od loňského února po rezignaci Jana Musila.

Ústavní soud v souvislosti s nástupem Šámala přechodně změnil rozvrh práce. Počínaje 4. březnem bude nové stížnosti dostávat právě Šámal, ostatní soudci budou mít takzvaný nápad pozastavený až do chvíle, kdy Šámal postupně dostane na stůl 90 senátních věcí, tedy standardních stížností, a dvě plenární, což jsou nejčastěji návrhy na rušení zákonů nebo jejich částí. Pak se zase obnoví běžné rozdělování spisů.

Křeslo předsedy Nejvyššího soudu zůstává zatím neobsazené. Šámal jako kandidáta podporuje prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. Zeman podle dostupných informací plánuje schůzky s více uchazeči. Výběr předsedy je v jeho kompetenci. Nejvyšší soud prozatím řídí jeho místopředseda Roman Fiala.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články