NS potvrdil nepodmíněné tresty za korupci v Pražských službách

Brno 9. března (ČTK) - Za dlouhodobé přijímání úplatků stráví dva bývalí pracovníci Pražských služeb pět a půl roku ve vězení. Podnikatel, který jim za stovky zakázek dával provize, si odpyká sedm let. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání všech tří mužů a definitivně tak potvrdil nepodmíněné tresty, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi. Pražské služby zajišťují svoz odpadu v hlavním městě.

Česká tisková kancelář

Pět stovek sporných zakázek z let 2006 až 2010 se týkalo oprav a lakování popelářských vozů, kontejnerů a nádob na odpadky. Získaly je dvě firmy. Jejich prokurista podle pravomocného rozsudku vyplácel desetiprocentní provize dvěma vedoucím středisek Pražských služeb. Přišli si tak asi na pět milionů korun.

Podmíněný trest dostala v kauze také prokuristova manželka, která proti ostatním svědčila. Sama dovolání k NS nepodala.

Trojice nepodmíněně odsouzených v dovoláních tvrdila, že v kauze neexistují žádné přímé důkazy. Zpochybnili také věrohodnost prokuristovy manželky. Trestnou činnost popřeli. NS ale nenašel důvod k zásahu, nezjistil žádné extrémní rozpory mezi důkazy a právním posouzením skutku. NS také potvrdil, že v korupční kauze šlo o obstarávání věci obecného zájmu, což je přitěžující okolnost.

Tím, že Pražské služby svážejí odpad, slouží podle NS veřejnému zájmu. "Opravy a lakování svozové a speciální techniky, sloužící jmenované společnosti k zabezpečení tohoto úkolu, nepochybně přímo s touto činností souvisí a jde o nezbytnou podmínku pro její bezproblémovou realizaci," stojí v usnesení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu