Obce v Libereckém kraji kritizují návrh zákona o registru smluv

Obce v Libereckém kraji kritizují návrh zákona o registru smluv. Bojí se další byrokratické zátěže a také kolize se zákonem na ochranu osobních údajů. Za nesmyslné považují zejména zveřejňování smluv o nájemném v sociálních bytech nebo třeba o umístění dítěte do školní družiny.

novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

Povinné by mělo být zveřejňování smluv hlavně na centrální úrovni, kde se utrácejí stamiliony, řekl dnes novinářům po jednání Svazu měst a obcí Libereckého kraje ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Návrh zákona o registru smluv počítá s tím, že by stát, kraje, obce a jimi ovládané firmy musely povinně zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy v centrálním registru. Platit by to mohlo nově také pro objednávky a faktury. Smlouvy by měly platit pouze v případě jejich zveřejnění. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek minulý týden navrhl, aby tuto povinnost měly i firmy, které dostávají od státu dotace.

Stotisícový Liberec má se zveřejňováním smluv zkušenosti. "My jsme se rozhodli zveřejňovat smlouvy zhruba před třemi lety. Byť jsme se zpočátku báli administrativní náročnosti, tak tomu tak není," řekl Šolc. Liberec se rozhodl zveřejňovat smlouvy od určitého data na svých internetových stránkách a i zadání veřejných zakázek s tím počítá. "Mohli jsme si ale rozhodnout, které smlouvy se zveřejňovat nebudou. Nezveřejňujeme třeba nájemní smlouvy, smlouvy o sociálních službách a podobně," vysvětlil.

Liberecká radnice nečekala na zákon, který jí tuto povinnost uloží, ani na zřízení registru. Přípravu zákona však vedení města sleduje. "Transparentnost do veřejné správy patří. Myslím si, že zákon je především cílen na ty skutečně velké finanční prostředky, které veřejná správa utrácí. Utrácejí se hlavně na ministerstvech a ústředních orgánech státní správy a tam je transparentnost potřeba jako sůl," poznamenal Šolc. Není ale přesvědčen o tom, že by zákon musel mířit do těch nejmenších obcí, do mateřských a základních škol, protože to jsou podle Šolce prostředky, které si lidé mohou zkontrolovat.

I přes výhrady považuje Šolc registr smluv v jednotném formátu za dobrý krok k elektronizaci veřejné správy. "Jednotný formát, který by umožnil fultextové prohledávání, by dovolil dělat rešerše a srovnání. Třeba když budu chtít koupit nějaké čistící vozidlo, mám na to zakázku a mohl bych se podívat, za kolik stejný vůz koupili v Opavě, Brně, Přerově a v Plzni, a budu přibližně vědět na co se můžu připravit," vysvětlil. Na druhou stranu, ale podle Šolce nejsou vždy ceny srovnatelné. Třeba Liberci se podařilo ve veřejné velmi výhodně získat služby mobilního operátora, žádnému jinému městu po něm se už ale tak dobrou cenu získat nepodařilo. "Byli jsme prostě první," dodal Šolc.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články